Hejtman Červíček: Staráme se o klienty, kteří dokáží plnohodnotně žít, potřebují ale pomoc

26.05.2024 8:05 | Tisková zpráva

Královéhradecký kraj zahájil v Novém Městě nad Metují výstavbu domova pro osoby se zdravotním postižením (DOZP). Investice bude stát více než 140 milionů korun a hotová by měla být do konce příštího roku. Sloužit bude 18 klientům se zdravotním hendikepem.

Hejtman Červíček: Staráme se o klienty, kteří dokáží plnohodnotně žít, potřebují ale pomoc
Foto: ODS
Popisek: Martin Červíček

„Projekt na výstavbu nového domova v Novém Městě nad Metují zapadá do našeho úsilí o posilování nabídky menších domovů rodinného typu pro klienty služeb sociální péče po celém našem kraji. Vedle výstavby pobytových zařízení pro seniory se tak kraj stará o klienty, kteří potřebují pomoc druhých, přitom ale dokáží žít plnohodnotný život jako jejich vrstevníci. Pokračujeme tak v podobných investicích, jaké jsme nedávno dokončili v Hajnici na Trutnovsku, Třebechovicích pod Orebem nebo v Roudničce v Hradci Králové,“ zhodnotil hejtman Martin Červíček.

Nový domov, navržený jako rodinný dům se třemi domácnostmi, bude disponovat také zázemím pro denní programy a nezbytnými provozními prostory, jako je zázemí pro personál či praní prádla. Centrem jednotlivých domácností bude obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelnou, soukromí obyvatelům zajistí jednolůžkové pokoje.

„Naším cílem je nabídnout klientům takové podmínky, které jim umožní co nejlepší začlenění do běžného života. Nový domov proto bude vypadat jako běžné rodinné bydlení. Zároveň ale bude disponovat společnými prostory pro aktivizační činnosti. Chceme tak zvyšovat soběstačnost ubytovaných osob, čehož se v ústavní formě pobytového zařízení nedá docílit,“ popsala záměr náměstkyně Martina Berdychová odpovědná za sociální oblast.

Celková investice na stavbu a vybavení se odhaduje na více než 144 milionů korun včetně DPH. Většinu nákladů, zhruba 80 milionů korun, kraj plánuje čerpat v rámci dotace z Národního plánu obnovy. Součástí projektu je rovněž vybudování přilehlých zpevněných ploch, související technické infrastruktury, oplocení a retenční nádrže pro zadržování dešťové vody. Kraj také pořídí nové vybavení a nábytek přibližně za 10 milionů korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Diverzní taktika založena na starém dobrém - rozděl a panuj

14:17 Rajchl (PRO): Diverzní taktika založena na starém dobrém - rozděl a panuj

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k taktice mainstreamových médií dle předsedy PRO.