Hejtman Grolich: Víme, jak bojovat proti suchu – publikace kraje poradí hlavně starostům

23.02.2021 16:05

Protierozní opatření, větrolamy, biocentra, hospodaření se srážkami, mokřady - desítky projektů z jihu Moravy a ostatních regionů, rozhovory se starosty, typy a inspiraci obsahuje publikace s výmluvným názvem Voda v krajině 2021.

Hejtman Grolich: Víme, jak bojovat proti suchu – publikace kraje poradí hlavně starostům
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Grolich
reklama

Útlá knížečka, kterou v těchto dnech vydal Jihomoravský kraj, informuje přehledně o možnostech, jak postupovat proti suchu.

Anketa

Je dobře, že Roman Prymula odešel ze všech veřejných funkcí a nechce se vracet?

hlasovalo: 11616 lidí

Publikace je určená především představitelům měst, obcí, spolků, škol nebo místních akčních skupin. Jsou v ní rozepsané možnosti letošního dotačního programu kraje na podporu boje proti suchu, následné péče o zeleň a zadržování vody v krajině. Na ten kraj letos vyčlenil 20 milionů korun.

Jihomoravský kraj dlouhodobě patří mezi ty regiony, které jsou změnou klimatu a postupujícím suchem ohroženy nejvíce. A to i přes současné na srážky nadprůměrné období.

„V boji proti suchu jsme všichni v první linii. Starostové a starostky, hejtmani, zemědělci, vlastníci půdy a mnozí další. Je na nás, jakou krajinu předáme dalším generacím. I proto jsme i v těchto ekonomicky těžkých dobách nesáhli ke škrtům v oblasti podpory boje proti suchu a přicházíme s dotačním programem, který má jedinou ambici. Inspirovat všechny starosty a starostky, aby se do boje proti suchu zapojili i další z nich,“ řekl k publikaci hejtman Jan Grolich.

Jeho 1. náměstek Lukáš Dubec považuje uvedený dotační program za jeden z nejdůležitějších, které má kraj k dispozici.

„Z celkové částky 20 milionů je v něm vyčleněno 12 milionů na zadržení vody v krajině. Na podporu péče o zeleň putují tři miliony a čtyři miliony jsou určeny na projektovou dokumentaci těchto aktivit. A milionem korun chceme podpořit vznik koncepčních dokumentů,“ hovoří o podrobnostech Lukáš Dubec. 

Podpora přípravy koncepčních dokumentů v boji proti suchu je v dotačním programu novým prvkem.

„Chceme obce povzbudit v tom, aby se pustily do komplexnějšího uvažování. Cílem je, aby pro obec existoval dokument, který nachystá možná opatření v boji proti suchu a změnám klimatu na daném území například na deset let,“ vysvětluje záměr náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Publikace bude kraj posílat zejména obecním úřadům, a to v tištěné i digitální formě. V příloze najdete právě digitální verzi, stejně jako fotky vytištěné publikace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čunek (KDU-ČSL): Velké vítězství rozumu nad hnilobou hodnot

5:34 Čunek (KDU-ČSL): Velké vítězství rozumu nad hnilobou hodnot

Komentář na facebookovém profilu k zákazu politických a náboženských protestů na olympiádě v Tokiu