Hejtman Kuba: Absence obchvatů naše obce velmi trápí

22.03.2023 16:21 | Tisková zpráva

Symbolickým poklepáním základního kamene odstartovala ve středu 22. března stavba obchvatu obce Žár nedaleko Nových Hradů.

Hejtman Kuba: Absence obchvatů naše obce velmi trápí
Foto: Hana Brožková
Popisek: Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje

Započaly tak stavební práce na komunikaci, díky níž se řidiči v budoucnu vyhnou nejen obci, ale především úzké hrázi Žárského rybníka, která je smutně proslulá velkým množstvím dopravních nehod. Stavbu za cca 232 milionů korun hradí kraj, který chce požádat o dotaci z Evropské unie. Hotovo by mělo být v říjnu příštího roku.

„Absence obchvatů naše obce velmi trápí a my jsme Jihočechům slíbili, že se na jejich vybudování zaměříme. Opravdu rád proto dnes znova opakuji, že naše sliby plníme,“ uvedl hejtman Martin Kuba a připomněl, že současné krajské vedení už za dva roky svého působení na kraji stačilo zahájit stavbu obchvatu Vlachova Březí, Jižního obchvatu a Zanádražní komunikace v Českých Budějovicích. Připraveny jsou pak podle hejtmana obchvaty Blatné, Tábora, Husince, Kaplice, Srubce, Trhových Svinů, Ledenic, Dačic nebo Nové Bystřice.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38058 lidí

Samotný obchvat Žáru bude ve směru od Českých Budějovic a Trhových Svin začínat před cedulí Žár. Lidé budou obec objíždět po levé straně. Přeložka povede přes mírné návrší, Žárský les a v pravotočivé, lehce padající zatáčce se bude stáčet k Žárskému rybníku a dál se napojovat na komunikaci do Nových Hradů. Více než dva kilometry dlouhý obchvat bude obsahovat i železobetonový most o délce 126 metrů. Součástí stavby jsou také tři migrační objekty pro mimoúrovňový přechod komunikace pro drobné živočichy, především obojživelníky. Dojde i k vybudování 9 nových sjezdů k pozemkům. Stavba potrvá dvě stavební sezony.

Průběh stavby, která plní důležitou funkci vnitrostátního napojení a dopravního obsloužení Českobudějovicka, budou moci zájemci sledovat na webu ZDE.

Název stavby: Přeložka silnice II/156, Žár
Investor: Jihočeský kraj
Cena: cca 232 mil. Kč s DPH
Lhůta výstavby: 630 dnů kal. dnů od předání staveniště (6. 2. 2023)
Zhotovitel: EUROVIA CS, a.s.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Smekám před Muskem, který toto prostředí dnes zachraňuje

18:11 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Smekám před Muskem, který toto prostředí dnes zachraňuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zrušenému blogu na serveru Aktuálně.cz.