Hejtman Kuba: Povolení návštěv v nemocnicích považujeme v této době za nešťastné

09.01.2021 13:16

Vláda ČR dnes zrušila zákaz návštěv ve zdravotnických nařízeních na území naší země. Rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy je většina nemocnic na hranici svých kapacit, počty hospitalizovaných rostou a přetížení zdravotníci nápor další vlny koronavirové pandemie zvládají jen s vypětím všech sil.

Hejtman Kuba: Povolení návštěv v nemocnicích považujeme v této době za nešťastné
Foto: repro Facebook
Popisek: Lídr kandidátky ODS v krajských volbách v Jihočeském kraji Martin Kuba
reklama

Předseda Asociace krajů (AKČR) a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba se proto obrátil dopisem na premiéra Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Jana Blatného, aby zrušení zákazu návštěv urychleně přehodnotili.

Anketa

Jaký trest navrhujete pro podniky a živnostníky, kteří mají otevřeno navzdory zákazům?

hlasovalo: 14244 lidí

„Považujeme to za naprosto nepochopitelné v době, kdy jsou naše nemocnice v řadě krajů na limitu svých personálních i lůžkových kapacit a jen s mimořádným úsilím zdravotníci zvládají rostoucí počty pacientů, kteří jsou navíc mnohem častěji ve velmi vážném stavu. A v tento kritický okamžik, bez projednání s partnery v krajích, vláda přistoupí ke zrušení zákazu návštěv, který mimochodem platil celý prosinec, kdy situace byla mnohem klidnější než teď! Rozumím snaze o podporu sociálního kontaktu nemocných a o jejich psychickou vzpruhu při setkání s blízkými, ale přichází to v nejméně vhodnou chvíli. Zásadně s tím nemohu souhlasit, a proto jsem v zastoupení kolegů hejtmanů požádal premiéra i ministra zdravotnictví o okamžité přehodnocení usnesení vlády a obnovení zákazu návštěv. Vím, že je to pro pacienty a jejich rodinné příslušníky velmi těžké, ale nechceme, aby se vystavili riziku nákazy a zároveň zatížili už tak náročný provoz nemocnic dalšími nutnými organizačními opatřeními, které s návštěvami souvisejí,“ zdůraznil Martin Kuba.

Návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních u všech poskytovatelů zdravotnických služeb s vymezením některých výjimek byly zakázány usnesením vlády s účinností od 5. prosince 2020. Toto rozhodnutí charakteru krizového opatření bylo dále 23. prosince 2020 prodlouženo, přestože docházelo k částečnému zklidnění epidemiologické situace a poklesu počtu hospitalizací pacientů s nemocí COVID-19.

„Naopak od 23. prosince se situace kontinuálně zhoršuje, proto nevidíme jediný důvod, proč vláda s touto změnou přichází právě teď. Pevně věřím, že se nám díky obnovení zákazu návštěv a při respektování všech dalších systémových opatření podaří co nejrychleji situaci ve všech regionech zvládnout a ochránit tak co nejvíce našich spoluobčanů,“ uzavřel Martin Kuba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): Kdo kliká rychleji a má herní myš, má i stovky milionů

16:21 Válek (TOP 09): Kdo kliká rychleji a má herní myš, má i stovky milionů

Komentář k rozdělování evropských dotací ve zdravotnictví