Hejtman Půta: Chceme posílit strategický vliv na výkon zdravotních služeb v regionu

27.10.2021 8:36 | Tisková zpráva

Odkupem částí akcií od majoritních vlastníků, jimiž jsou města Jilemnice a Semily, se Liberecký kraj stal jedním z akcionářů MMN a.s – Nemocnice Jilemnice a Nemocnice Semily (MMN).

Hejtman Půta: Chceme posílit strategický vliv na výkon zdravotních služeb v regionu
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

Záměr odkupu odsouhlasili před nedávnem členové Rady Libereckého kraje a schválili jej také krajští zastupitelé na svém zářijovém jednání. Kraj získal celkem 12.566 akcií, což představuje podíl ve výši 16,75 %. Smlouvy o prodeji akcií a akcionářskou smlouvu dnes podepsali zástupci Libereckého kraje, Semil, Jilemnice a MMN.

„Jednání o možném majetkovém vstupu do jilemnické a semilské nemocnice probíhala již od července předloňského roku. Chceme posílit strategický vliv na výkon zdravotních služeb v našem regionu a podílet se na zvyšování kvality péče v jedné z páteřních nemocnic v kraji. Odkupem akcií se nám také podaří vytvořit podmínky pro další rozvoj jilemnické a semilské nemocnice. Vstup Libereckého kraje do vlastnické struktury navíc přinese lepší podmínky pro vyjednávání se zdravotnímu pojišťovnami i lepší záruky pro jednání s bankami o úvěrování investičních záměrů v budoucnu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Cena akcií bude postupně splácena v dohodnutých splátkách po dobu osmi let. Liberecký kraj je po dnešním podpisu oprávněn vykonávat všechna akcionářská práva v plném rozsahu tak, jak to z obsahu smluv vyplývá,“ dodal Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví Libereckého kraje.

Anketa

Vydrží Fialova vláda až do řádných sněmovních voleb?

hlasovalo: 16015 lidí

Celková částka uhrazená stávajícím akcionářům je včetně úroku 0,5 % p. a. ve výši 154.518.129,30 korun (151.847.544 korun bez úroku), kdy cena jedné akcie po ocenění znalci byla stanovena na 12.084 korun. Dále bude ze strany Libereckého kraje uhrazen příplatek mimo základní kapitál společnosti v celkové výši 32.965.616,52 korun, což se odvíjí od uvedeného podílu 16,75 %. Liberecký kraj se totiž zavázal k tomu, že kromě každoročního odkupu akcí bude do společnosti vkládat příplatek mimo základní kapitál. Tyto prostředky nemocnice využije k investičnímu rozvoji.

Do doby podepsání akcionářské smlouvy vlastnilo město Jilemnice 65 % akcií a město Semily 35 % akcií. Po vstupu kraje je Jilemnice vlastníkem 54,11 % akcií (tj. 40.582), Semily vlastníkem 29,14 % (21.852) akcií a Liberecký kraj bude držet 16,75 % (12.566) akcií.

MMN poskytuje standardní nemocniční péči přibližně 100 tisícům obyvatel své přirozené spádové oblasti Jilemnicka a Semilska, a dále části Jablonecka, Vrchlabska, Novopacka a Jičínska. Nemocnice je tak nejvýznamnější zdravotnické zařízení okresu Semily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku