Hejtman Půta: Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou

16.09.2021 6:34

Liberecký kraj plánuje vybudovat cyklostezku vedoucí souběžně se silnicí I/13 v obci Bílý Kostel nad Nisou. Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele.

Hejtman Půta: Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Půta

Úsek měřící 1.254 metrů patří k jedné z páteřních cyklotras celého Libereckého kraje – Cyklostezce svaté Zdislavy. Práce by mohly začít ještě letos.

Anketa

Jste pro povinné očkování seniorů proti covidu-19?

26%
71%
hlasovalo: 41929 lidí
Celkové náklady jsou 14.223.667,55 Kč včetně DPH. Kraj uspěl s žádostí o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Pro Liberecký kraj je důležité zajistit bezpečné cyklistické propojení Chrastavy, Bílého Kostela, Jítravy a Rynoltic. Vede tudy totiž velice rušná silnice I/13. Jsem rád, že se nám podařilo uspět se žádostí o dotaci v rámci Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud vše půjde podle plánu, zahájíme práce ve druhé polovině letošního roku a dokončíme je na jaře roku příštího,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj chystá vybudovat úsek od Bílého Kostela nad Nisou směrem k Jítravě v délce 1.254 metrů. K tomu využije původní výpadovky na Děčín, dnes již zčásti zarostlé v lese. Cyklisté pak přejedou na druhou stranu po mostě na Rozkoši kolem pomníku k 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. a po levé straně silnice I/13 dojedou až k místu, kde nad sjezdem do Jítravy odbočuje silnice na Horní Suchou.

„Celková délka páteřní Cyklostezky svaté Zdislavy je 37 kilometrů. Při návrhu se z velké části využilo tras, kudy dřív vedly koridory železniční i silniční dopravy. Cyklisté se tak projedou po místech, jimiž před desítkami let jezdily vlaky na zrušené trati z Jablonného v Podještědí do Svoru a po úsecích, kudy vede dnes opuštěná státní silnice nedaleko Cvikova a Jítravy,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

V roce 2017 kraj zahájil projektovou přípravu čtyřkilometrového úseku mezi Cvikovem a Svorem. V červnu letošního roku začalo zadávací řízení na projektovou přípravu na osmikilometrový úsek cyklostezky mezi Kunraticemi a Jablonným v Podještědí za zhruba 5 milionů korun.

Cyklodopravu Liberecký kraj dlouhodobě systematicky podporuje. V roce 2018 činila částka na stavby tohoto typu 5 milionů korun, stejné peníze pak v témže roce připravil kraj na projektovou přípravu. Roku 2019 kraj vynaložil na cyklodopravu 20 milionů a vloni podpořil projekty v této oblasti částkou 25 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Odmítáme protiústavní diskriminaci neočkovaných

12:45 Okamura (SPD): Odmítáme protiústavní diskriminaci neočkovaných

Komentář na facebookovém profilu k vládním opatřením proti koronaviru