Hejtman Půta: Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou

16.9.2021 6:34 dop.

Liberecký kraj plánuje vybudovat cyklostezku vedoucí souběžně se silnicí I/13 v obci Bílý Kostel nad Nisou. Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele.

Hejtman Půta: Kraj hledá firmu na výstavbu cyklostezky v Bílém Kostelu nad Nisou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Půta

Úsek měřící 1.254 metrů patří k jedné z páteřních cyklotras celého Libereckého kraje – Cyklostezce svaté Zdislavy. Práce by mohly začít ještě letos.

Anketa

Jste pro povinné očkování seniorů proti covidu-19?

26%
71%
hlasovalo: 42265 lidí
Celkové náklady jsou 14.223.667,55 Kč včetně DPH. Kraj uspěl s žádostí o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Pro Liberecký kraj je důležité zajistit bezpečné cyklistické propojení Chrastavy, Bílého Kostela, Jítravy a Rynoltic. Vede tudy totiž velice rušná silnice I/13. Jsem rád, že se nám podařilo uspět se žádostí o dotaci v rámci Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud vše půjde podle plánu, zahájíme práce ve druhé polovině letošního roku a dokončíme je na jaře roku příštího,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj chystá vybudovat úsek od Bílého Kostela nad Nisou směrem k Jítravě v délce 1.254 metrů. K tomu využije původní výpadovky na Děčín, dnes již zčásti zarostlé v lese. Cyklisté pak přejedou na druhou stranu po mostě na Rozkoši kolem pomníku k 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. a po levé straně silnice I/13 dojedou až k místu, kde nad sjezdem do Jítravy odbočuje silnice na Horní Suchou.

„Celková délka páteřní Cyklostezky svaté Zdislavy je 37 kilometrů. Při návrhu se z velké části využilo tras, kudy dřív vedly koridory železniční i silniční dopravy. Cyklisté se tak projedou po místech, jimiž před desítkami let jezdily vlaky na zrušené trati z Jablonného v Podještědí do Svoru a po úsecích, kudy vede dnes opuštěná státní silnice nedaleko Cvikova a Jítravy,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

V roce 2017 kraj zahájil projektovou přípravu čtyřkilometrového úseku mezi Cvikovem a Svorem. V červnu letošního roku začalo zadávací řízení na projektovou přípravu na osmikilometrový úsek cyklostezky mezi Kunraticemi a Jablonným v Podještědí za zhruba 5 milionů korun.

Cyklodopravu Liberecký kraj dlouhodobě systematicky podporuje. V roce 2018 činila částka na stavby tohoto typu 5 milionů korun, stejné peníze pak v témže roce připravil kraj na projektovou přípravu. Roku 2019 kraj vynaložil na cyklodopravu 20 milionů a vloni podpořil projekty v této oblasti částkou 25 milionů korun.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Podle čeho jste do dosazoval do funkcí lidi?

Vypadá to, že jste mimálně neměl šťastnou ruku. Nebo to není náhoda, že jsou vámi jmenovaní lidé zapojení bůh ví do čeho?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Levice: Na Praze 6 jsme se spojili do komunálních voleb s ČSSD

22:02 Levice: Na Praze 6 jsme se spojili do komunálních voleb s ČSSD

Komentář na facebookovém profilu ke komunálním volbám.