Hejtman Půta: Státní investor musí dodržovat stejná pravidla a právní předpisy jako všichni ostatní

24.05.2021 15:09

Náhradní zdroje pitné vody, ochranný val i každoroční vyhodnocení vlivu těžby na krajinu v rámci mezivládní česko-polské komise. I to bude požadovat česká strana po polské v souvislosti s Turówem.

Hejtman Půta: Státní investor musí dodržovat stejná pravidla a právní předpisy jako všichni ostatní
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

Soudní dvůr Evropské unie v pátek 21. května 2021 vydal usnesení o bezodkladném pozastavení těžby v polském hnědouhelném dole Turów. Podnět k pozastavení těžby podala České republika formou žaloby, neboť podle ní nebyl proces rozšíření těžby z polské strany proveden v souladu s platnou evropskou legislativou. Liberecký kraj žalobu také podpořil. Českou i polskou stranu tak čeká jednání o kompenzacích, která již v únoru tohoto roku hejtman Libereckého kraje popsal v dopise zaslaném maršálkovi Dolnoslezského vojvodství. Patří mezi ně vybudování ochranného zemního valu a zelené stěny a vybudování náhradního vodovodu.

„Státní investor PGE musí dodržovat stejná pravidla a právní předpisy jako všichni ostatní, kteří by svou činností zasahovali do území, majetku a práv jiných. Musí chtít hledat a najít shodu s těmi, které bude konání ovlivňovat. Blokády státních hranic, protestní akce ani útoky na sociálních sítích tento spor nevyřeší. Cesta vede skrze jednání a vzájemnou komunikaci plnou respektu, která není o tom, kdo s koho, ale o dodržování evropského práva,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Ostatně, stále jsme upozorňovali na to, že jsme připraveni setkat se s polskou stranou u jednoho stolu a jednat dle platných evropských pravidel. K tomu ji vyzýváme poslední dva roky. Naposledy letos v únoru jsem odeslal dopis polskému maršálkovi s návrhy na možné řešení situace. Tyto body projednával také dnes již bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček počátkem roku ve Varšavě. Mrzí mě, že jsem dodnes od polské strany, polského investora PGE, nedostal odpověď,“ řekl Půta.

Anketa

Je třeba v Česku víc zdanit nejbohatší?

83%
14%
hlasovalo: 7215 lidí

Na polské straně se objevují dezinformace a mylné interpretace toho, co vlastně česká strana požaduje. Proto Liberecký kraj zveřejňuje dopis hejtmana Martina Půty, ve kterém je toto uvedeno. Dopis byl adresován polskému maršálkovi ještě před podáním žaloby České republiky Soudnímu dvoru EU.

„Návrhy k jednání považuji za přiměřené, oprávněné a podložené fakty, ať už jde o posílení vodovodního zdroje v Uhelné nebo vybudování ochranného valu. Další podmínky jsou na česko-polských jednáních nejlépe na základě mezistátní smlouvy. I proto by podle mého názoru měla vzniknout komise se zástupci obou států, která by každoročně vliv těžby v polském hnědouhelném dole Turów na tamní obyvatele a krajinu, které se snažím chránit, objektivně vyhodnocovala,“ dodal hejtman Martin Půta.

Dnes se v Libereckém kraje sejde k prvním konzultacím v dané záležitosti česká i polská strana. Následná a právně závazná jednání však budou vedena na mezistátní úrovni.

Dopis hejtmana Libereckého kraje Martina Půty maršálkovi Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylskimu:

dopis

dopis

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

7:35 Seďa (ČSSD): Sliby, chyby

Komentář na facebookovém profilu k hlavním tématům volebních kampaní