Hejtman Půta: Z žádostí o evropské dotace by se neměl stát doslova závod v klikání na čas

13.05.2021 18:20

Kraj, liberecká i českolipská nemocnice kritizují podmínky příjmu žádostí dotačního programu REACT-EU, považují je za diskriminační.

Hejtman Půta: Z žádostí o evropské dotace by se neměl stát doslova závod v klikání na čas
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)
reklama

Doslova jen pár vteřin rozhodovalo minulou středu o tom, které kraje získají peníze z evropských zdrojů na projekty modernizace svých zdravotnických zařízení po koronavirové krizi.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19577 lidí

Za Liberecký kraj skončily pod čarou žádosti Krajské nemocnice Liberec (s projekty na robotickou miniinvazivní technologii a posílení páteřní sítě) za zhruba půl miliardy korun a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, která usiluje o modernizaci urgentního příjmu za zhruba 145 milionů. Na Ministerstvo pro místní rozvoj byla dnes odeslána předžalobní výzva z Libereckého kraje, aby nejen přehodnotilo dotační podmínky, ale také nepokračovalo v hodnocení již přihlášených projektů.

„Systém příjmu žádostí o dotaci na modernizaci zdravotnických zařízení REACT-EU považuji za diskriminační. Řízení by se mělo podle našeho názoru celé zrušit a Ministerstvo pro místní rozvoj následně vypsat nové podmínky, které by byly férové pro všechny žadatele. Podáváme proto na Ministerstvo pro místní rozvoj předžalobní výzvu. Připravujeme návrh předběžného opatření soudu tak, aby zakázal rozdělování peněz na základě takto vypsané výzvy a aby nová, objektivní a jednoznačná kritéria zabránila spekulacím a umožnila rovný přístup pro všechny. Z žádostí o evropské dotace by se neměl stát doslova závod v klikání na čas, rozhodovat musí kvalita a význam projektů,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Klikání jako princip rozdělování bezprecedentních částek mi připadá mimořádně nešťastný. Rozhodně to nepřináší rovnost šancí a rovnoměrnost rozdělení peněz v českém zdravotnictví. Nešťastný je už na začátku fakt, že jde o 100% dotace. V mnoha přihláškách bude žádána dotace na věci, které by s vlastním kofinancováním nepřipadaly pro žadatele v úvahu. Nejde jen o mediální pozdvižení. Jde o to, že nás čekají další dvě výzvy, další dvě klikání o miliardy korun. Doopravdy hrozí, že problém, který tu vzniká, se dále prohloubí. Jsem si jistý, že by to takto nemělo probíhat. Je to podle mě velmi závažná věc, instituce přímo řízené ministerstvem zdravotnictví jsou po stránce investic ve výhodnější situaci než nemocnice zřizované krajem nebo městem,“ dodal Richard Lukáš, generální ředitel Krajské nemocnice Liberec.

„Dotace měla podpořit boj s covidem, což je v současné době velice vážné téma. Neochotou pracovníků na Ministerstvu pro místní rozvoj nastavit a vyhodnotit odborné parametry se z toho doslova stala fraška,“ dodal Pavel Marek, ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.    

Liberecký kraj předžalobní výzvou na Ministerstvo pro místní rozvoj napadá 98. výzvu příjmu žádostí z programu REACT-EU na modernizaci zdravotnických zařízení po koronavirové krizi. Už v pátek 14. května ve 14 hodin by se přitom měla otevřít další, a to 99. výzva v oblasti zdravotnictví. Podmínky však zůstávají totožné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šimral (Piráti): Dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže

22:48 Šimral (Piráti): Dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže

Rada hl. m. Prahy odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mláde…