Hejtman Schrek: Partnerství Vysočiny a Zakarpatí v plném proudu

23.10.2021 17:46

Opravy dvou venkovských zdravotních středisek v obci Vrchni Vorota a Podvynohradiv, nové střechy na mateřské škole v obci Kamjanské a obci Dobrjanské, nebo nový výtah v Zakarpatském oblastním centru pro léčbu plicních nemocí.

Hejtman Schrek: Partnerství Vysočiny a Zakarpatí v plném proudu
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Vítězslav Schrek

To je jen částečný výčet investičních projektů letošní spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatské oblasti Ukrajiny. 

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45699 lidí
Čtrnáctý rok spolupráce přinesl i další v pořadí již sedmou základní školu, kde se oficiálně v souladu s místními učebními osnovami začal vyučovat český jazyk a podpora z Vysočiny měla podobu kvalitních učebnic pro místní žáky.

Druhá pracovní cesta hejtmana do partnerského regionu byla v doprovodu členů stálé konference a diplomatů hájících zájmy ČR na Ukrajině zaměřena právě na dohled nad průběhem realizace společných projektů. „Ač ani na Ukrajině není ve stavebnictví situace nijak příznivá, daří se dohodnuté rekonstrukce veřejných budov postupně realizovat. Navíc jsme již rozdiskutovali řadu projektů investičních, tak i těch podporujících výměnu zkušeností například mezi složkami integrovaného záchranného systému, či organizacemi z oblasti kultury,“ říká hejtman Kraje Vysočina, Vítězslav Schrek.

Za celou dobu čtrnáctileté spolupráce vedení obou regionů dbá na rovnoměrnou podporu celého území Zakarpatské oblasti, přičemž investice směrují jen do budov sloužících široké veřejnosti. Pro rok 2021 Zastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo podporu pro Zakarpatí ve výši 5,4 mil. Kč. Financování je zajištěno z poloviny Krajem Vysočina a z poloviny ukrajinskou stranou, a to prostřednictvím dobročinného fondu ViZa. Ten byl založen právě pro zajištění finančních transferů na Ukrajinu. Přispívá do něj Kraj Vysočina i Zakarpatská oblast Ukrajiny a jsou z něho financovány veškeré projekty partnerské spolupráce. Využívá ho k realizaci svých projektů péče o hroby a památníky československých vojáků padlých na území Ukrajiny i Ministerstvo vnitra ČR a Československá obec legionářská. Od roku 2007 bylo realizováno téměř třista projektů. K partnerství se postupně připojují i města na Vysočině, Jihlava–Užhorod, Pelhřimov–Mukačevo, Třebíč–Rachiv, Žďár nad Sázavou–Chust, Nové Město na Moravě–Mižhirja, Chotěboř–Tjačiv, i nově Telč–Poljana. Meziregionální spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatí je také oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

22:24 Pekarová Adamová (TOP 09): Rodičům malých dětí nesmíme bránit v práci

Komentář na facebookovém profilu k rozšíření možnosti čerpání rodičovského příspěvku