Hejtman Štěpán: Bezpečnost škol, kulturních a sportovních akcí zvýšíme díky dotaci

6. 4. 2019 21:47

Královéhradecký kraj obdržel dotaci od ministerstva vnitra v celkové výši 1,8 milionu korun na zvýšení ochrany takzvaných měkkých cílů.

Hejtman Štěpán: Bezpečnost škol, kulturních a sportovních akcí zvýšíme díky dotaci
Foto: kr-kralovehradecky.cz
Popisek: Jiří Štěpán
reklama

Finanční prostředky využije pět měst v kraji a pět škol zřizovaných krajem, aby účelně zabezpečily budovy škol a veřejná prostranství, která jsou vzhledem k vysoké koncentraci lidí považována za vhodný cíl útočníků. Projekty jsou plně financovány z prostředků Ministerstva vnitra České republiky.

„Královéhradecký kraj se naštěstí nesetkal se situací, která by mohla být zařazena do kategorie násilných a teroristických útoků. Jsme si však vědomi, že se podobné incidenty už staly v jiných krajích. Proto jsme ministerstvo požádali o dotaci, díky které v našem kraji zajistíme větší zabezpečení školních budov a míst, kam mají návštěvníci kulturních nebo sportovních akcí volný přístup," říká hejtman Jiří Štěpán.

První projekt s názvem Vyhodnocení ohroženosti měkkých cílů je základním krokem pro zvýšení bezpečnosti na školách. Kraj na něho získal dotaci ve výši 1,3 milionu korun, kterou využije pět krajských škol pro 26 školských objektů a dotkne se zhruba 3,5 tisíce osob. Mezi školami, které si dotaci rozdělí, jsou VOŠ SPŠ Rychnov nad Kněžnou, SPŠ, OŠ a ZŠ Nové Město nad Metují, Střední škola průmyslová, textilní a polygrafická Hronov, Střední škola služeb a gastronomie Hradec, Speciální školy Hradec Králové.

„Projekt pomůže k lepšímu zabezpečení škol, může upozornit na změny, které je potřeba udělat například v chodu škol i technického zabezpečení. Školy a školská zařízení zřizovaná Královéhradeckým krajem dříve tuto problematiku řešily zejména školením zaměstnanců, ale bez jakéhokoliv vyhodnocení možného ohrožení nebo útoku. Pro školy, kde je toto vyhodnocení plánováno, připravíme „Bezpečnostní plán“ a různé vzdělávací či výcvikové akce,“ hodnotí Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Druhý projekt s názvem Vytvoření bezpečnostních plánů a bezpečnostních procedur má za úkol zvýšení ochrany veřejných prostranství a hlavně zajištění větší bezpečnosti návštěvníků různých kulturních a sportovních akcí v pěti vytipovaných městech Královéhradeckého kraje.

„V Hradci Králové jde o prostory u Kongresového centra Aldis, parku Šimkovy sady a okolí Velkého náměstí. Toto jsou místa, kde se odehrává většina akcí s velkým počtem návštěvníků. Z dalších měst je to Valdštejnovo náměstí v Jičíně, Masarykovo náměstí a okolí stadionu v Novém Bydžově. V Novém Městě nad Metují jde o prostor Husova náměstí a okolí Kina 70. V Rychnově nad Kněžnou o plochu Starého náměstí,“ jmenuje vytipovaná města regionu kraje radní Pavel Hečko.

Hlavním úkolem je vytvoření bezpečnostních plánů, které se stanou součástí provázaného systému k řešení ochrany měkkých cílů. Jednou z priorit je tedy spolupráce s Policií ČR a s dalšími složkami IZS. Výše dotace na vytvoření bezpečnostních plánů a bezpečnostních procedur je 500 tisíc korun.

Projekty jsou plně financovány z prostředků Ministerstva vnitra České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Počet domácností napojených na veřejný vodovod v roce 2019 vzrostl

13:45 Ministr Toman: Počet domácností napojených na veřejný vodovod v roce 2019 vzrostl

Loni opět stoupl počet obyvatel napojených na veřejný vodovod. Vyplývá to z výsledků celostátního mo…