Hejtman Suchánek: S povodněmi máme řadu zkušeností, od velkých až po bleskové

18.03.2023 22:09 | Tisková zpráva

Zástupci Povodí Moravy a obce Troubky se sešli v sídle Olomouckého kraje. Společně s hejtmanem Josefem Suchánkem řešili budoucnost protipovodňové ochrany této oblasti.

Hejtman Suchánek: S povodněmi máme řadu zkušeností, od velkých až po bleskové
Foto: STAN
Popisek: Josef Suchánek

Dotace na její vybudování bude stát nově přidělovat firmám, které mají správu toků v působnosti. Stavbu hrází nebo záchytných nádrží to výrazně urychlí.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

93%
5%
hlasovalo: 38895 lidí

„Olomoucký kraj má s povodněmi řadu zkušeností – od těch velkých v roce 1997, které tragicky zasáhly například do života Troubek, až po bleskové povodně na Jesenicku nebo v Šumvaldu. Společné jednání načrtlo, jak v ochraně před velkou vodou dál postupovat, aby byla rychlá a efektivní,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Protipovodňová ochrana spočívá například v budování hrází, čištění koryt řek, stavbě záchytných nádrží nebo realizaci opatření, která vodu v případě povodní rozlijí do území, kde nenapáchá velké škody. Příprava podobných projektů byla v minulosti velmi těžkopádná – to by se teď díky změnám v dotační politice státu mělo změnit.

„Kvůli postupující klimatické změně mohou být sucha i povodně častější či ničivější. Preventivně můžeme působit pomocí realizací přírodě blízkých opatření v krajině, ale zcela předejít těmto negativním jevům nedokážeme. Proto jsou nutná i taková opatření, která přímo ochrání lidské životy a majetky. V Troubkách se jednoznačně ukázalo, že je taková ochrana potřeba a jsem rád, že tedy konečně spějeme k řešení,“ doplnil Martin Šmída, radní pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opatrný (ANO): Květnové pietní akty připomenou osvobození Československa i města Kroměříže v roce 1945

6:34 Opatrný (ANO): Květnové pietní akty připomenou osvobození Československa i města Kroměříže v roce 1945

V prvním květnovém týdnu si zástupci kroměřížské radnice i některých organizací a obyvatelé města sp…