Hejtman Vondrák: Během pandemie se přínos hasičů pro společnost ještě více potvrdil

18.03.2021 12:18

Moravskoslezští hasiči dostanou od kraje nové vybavení i příspěvky na opravy hasičských stanic.

Hejtman Vondrák: Během pandemie se přínos hasičů pro společnost ještě více potvrdil
Foto: Archiv I.Vondrák
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
reklama

Moravskoslezský kraj opět významně přispěje na vybavení hasičů i na rekonstrukce hasičských stanic. Krajský Hasičský záchranný sbor (HZS MSK) tak obdrží majetek či finance v celkové výši přes 37 milionů. Dalších skoro 5 milionů krajští zastupitelé schválili pro dobrovolné hasiče.

Anketa

Uškodí ODS odchod Pavla Novotného?

4%
18%
hlasovalo: 9808 lidí

„Hasiči jsou nepostradatelní při zajišťování bezpečnosti obyvatel kraje. A během pandemie se jejich přínos pro společnost ještě více potvrdil. Proto je nutné, aby měli pro svou činnost kvalitní vybavení. Nejmodernější technická zařízení mohou výrazně zvýšit efektivitů zásahů. Kraj proto přispěje 15 a půl milionu na čtyři nové cisternové stříkačky a další potřebné technické prostředky. Nikdo by si přece nepřál, aby hasiči pracovali a často i zachraňovali lidské životy se zastaralou technikou,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že kraj hasičům také přispěje 3,6 milionu korun na pořízení dieselagregátů pro nouzové dodávky elektrické energie.

Moravskosleszký kraj pořídil hasičskému sboru také zvedací tlakové vaky potřebné při vyprošťovacích akcích, dekontaminační sprchu s bazénem a prostředky využívané i v boji s koronavirem. „V posledních týdnech byli naši hasiči důležití při rozvozu vakcín po celém regionu. Rozvezli tisícovky dávek v nově pořízených kompresorových chladničkách s interními teploměry,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že krajské prostředky šly i na obnovu IT vybavení v moravkoslezském Intergovaném bezpečnostním centru. Na tyto účely bylo v krajském rozpočtu stejně jako v předchozích letech vyčleněno 5 milionů korun. Krajští zastupitelé pak pro HZS MSK ještě schválili příspěvek 12 a půl milionu korun na rekonstrukce hasičských stanic.

Profesionálním hasičům v činnosti významně pomáhají také dobrovolní hasiči. Krajské sdružení má zhruba 25 tisíc členů organizovaných ve 440 sborech dobrovolných hasičů. Krajské 3 miliony korun dobrovolní hasiči využijí na financování odborné přípravy, volnočasové aktivity pro děti, preventivně výchovnou činnost i na údržbu historické hasičské techniky a udržování hasičských tradic. Tyto prostředky obdrží Krajské sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje také odsouhlasilo darování 31 zdravotnických batohů a 30 speciálních obleků pro zásahy ve vodě celkem za 1,85 milionu korun. Vyjmenované záchranářské pomůcky kraj věnoval jednotkám sboru dobrovolných hasičů prostřednictvím 41 vybraných obcí, ve kterých dobrovolní hasiči působí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Grospič (KSČM): Věřím, že vláda bude vybírat moudře a spravedlivě

4:31 Grospič (KSČM): Věřím, že vláda bude vybírat moudře a spravedlivě

Komentář k rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana