Hejtman Vondrák: Množství kyberútoků a jejich promyšlenost roste, zhoršují se i důsledky

14.10.2019 10:29

Již pátým rokem pořádá pod záštitou Moravskoslezského kraje společnost Moravskoslezské Investice a Development, a.s. konferenci Invest MORE. Letošní ročník je zaměřen na digitální budoucnost kraje ve vztahu k IoT a kyberbezpečnosti.

Hejtman Vondrák: Množství kyberútoků a jejich promyšlenost roste, zhoršují se i důsledky
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

Konference se zaměří na dvě části. První, dopolední část se bude věnovat zejména problematice digitalizace včetně umělé inteligence a využití IoT pro podnikání. Odpolední část bude určena zejména pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o kyberbezpečnosti, a to jak v osobním, tak firemním prostoru.

„I v letošním roce se nám podařilo nalákat špičkové odborníky na problematiku digitalizace. Účastníci se mohou těšit například na zástupce takových firem jako je Microsoft, Siemens, ABB nebo IBM. Zároveň jsme konferenci obohatili i praktickou ukázkou v Cyber Aréně. Věřím, že se nám podařilo připravit konferenci tak, aby si účastníci odnesli nejmodernější poznatky z této oblasti“, uvedl ředitel pořádající společnosti Moravskoslezské Investice a Development, Tomáš Kolárik.

V dopolední části konference si účastníci budou moci vyslechnout názory odborníků na využití IoT v podnikání. Diskutovat bude například Jiří Bavor ze společnosti Siemens, Pavlína Zemanová ze společnosti Vodafone Czech Republic, Ondřej Spilka z ABB či Jiří Batěk z IBM Česká republika. Jedním z řečníků panelové diskuze a zároveň zástupce partnera konference bude generální ředitel společnosti Residomo, Jan Rafaj. „Společnost RESIDOMO prochází interní digitální transformací a již nyní testuje moderní technologie, které nájemníkům umožní online přístup ke svým dokumentům tak, aby nemuseli chodit na klientská centra, ale většinu svých požadavků vyřešili v teple svého domova.“ RESIDOMO je největším poskytovatelem nájemního bydlení v ČR a od digitalizace si slibuje nejen další zlepšení služeb pro nájemníky, ale také ekologičtější podnikání. „Doufám, že i díky této konferenci dokážeme inspirovat ostatní firmy ve využívání IoT“, doplnil Jan Rafaj.

„Oblast IoT prostupuje postupně všechny odvětví naší ekonomiky. V našem kraji jsou firmy, které nejen následují, ale i vytvářejí trendy v oblasti IoT a tím posouvají svůj byznys směrem ke světovým standardům. Tato oblast je zajímavá nejen pro firmy, ale i pro veřejný sektor. Vidím zde obrovský prostor a potenciál na zavádění vhodných nástrojů IoT, které usnadňují život obyvatelům našeho kraje“, řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Odpoledne čeká na účastníky aktuální téma kyberbezpečnosti. V druhé panelové diskuzi se představí například Roman Cinkais ze společnosti Deloitte Czech Republic, Marian Tvrdý z České spořitelny, Martin Švéda z Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost a Radim Polčák z Ústavu práva a technologií z Masarykovy univerzity.

Jedním z řečníků bude i Michal Wojnar, manažer týmu Information Security Management, v rámci oddělení Cyber& Privacy ve firmě PwC Česká republika, která je partnerem konference. Své více než 10leté zkušenosti předá posluchačům v bloku Kyberbezpečnost a jak na ni? „V současné době se firmy všeobecně potýkají s nedostatkem odborníků, a to i z oblasti informačních technologií a potažmo kyberbezpečnosti. Organizace tak musí hledat nové způsoby, jak zajistit bezpečnost své podnikové informační systémy. Snažíme se našim klientům hrozby kyberútoků a jejich následků představit a připravit je na ně. Příkladem je využívání Virtuální Reality pro nácvik krizového řízení v oblasti kyberbezpečnosti. Praktickou ukázku simulace kybernetického útoku a obrany si účastníci konference ostatně mohou v Cyber Aréně vyzkoušet sami“, řekl Michal Wojnar ze společnosti PwC.

„Množství kyberútoků a jejich promyšlenost roste, zhoršují se i jejich důsledky. Výsledné škody mohou být až v řádech milionů korun, o bezpečnosti a soukromí lidí nemluvě. Dříve se jednalo o ojedinělé události, o kterých jsme slýchali ve zprávách a vnímali je jen jako vzdálenou hrozbu. Dnes jsou kybernetické útoky realitou, která může kdykoliv někoho z nás ohrozit. Konference Invest MORE může pomoci jak firmám, tak jednotlivcům se proti těmto útokům efektivně bránit, “ řekl hejtman Moravskosleszkého kraje Ivo Vondrák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valachová (ČSSD): K systémovému navyšování penzí docházelo každý rok

12:10 Valachová (ČSSD): K systémovému navyšování penzí docházelo každý rok

Projev na 115. schůzi Poslanecké sněmovny 30. července k návrhu na změnu zákona o důchodovém pojiště…