Hejtman Vondrák: Rozvoj elektronizace přiměje i veřejnou správu automatizovat administrativu

23.05.2019 21:32

V Moravskoslezském kraji vzniklo volné sdružení firem, které podporují zavádění nových technologií do praxe - Business Automation Club MSK.

Hejtman Vondrák: Rozvoj elektronizace přiměje i veřejnou správu automatizovat administrativu
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

Jeho cílem je vytvořit v regionu prostor pro sdílení znalostí a zkušeností s nasazováním inovativních technologií do vnitřních procesů organizací, firem i veřejné správy. Zakládajícími členy jsou Moravskoslezský kraj, společnosti Tieto, Techstra, ČEZ Korporátní služby, Innogy a ArcelorMittal.

„V průmyslu je robotizace a automatizace procesů běžná. Rozvoj elektronizace a snaha o zkvalitňování poskytovaných služeb dříve či později přiměje i veřejnou správu k tomu, aby automatizovala administrativní procesy a využívala softwarové roboty. Těší mě, že i v tom je Moravskoslezský kraj na špici. Náš krajský úřad je první v zemi, který má svého softwarového robota a i díky němu můžeme občanům nabízet kvalitnější služby,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Díky členství v tomto ‚elitním‘ klubu můžeme sdílet naše zkušenosti a nápady s dalšími významnými společnostmi, a zároveň od nich získávat informace o novinkách a vylepšeních, které pak můžeme uplatnit v naší agendě,“ řekl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Moravskoslezský krajský úřad je prvním krajským úřadem v České republice, který technologii robotické automatizace procesů (RPA) zavedl do praxe a těží z jejích výhod. „Jako první v zemi ‚zaměstnáváme‘ virtuálního robota, který aktuálně pomáhá zpracovávat žádosti o kotlíkové dotace. Tento nový ‚kolega‘, říkáme mu Karel, například ověřuje existenci zadaných listů vlastnictví v katastru nemovitostí nebo třeba hlídá, zda lidé nepodali více žádostí o ekologický kotel na jednu nemovitost. Karel bude také žadatelům o kotlíkovou dotaci posílat e-mailem smlouvu k podpisu,“ upřesnil ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza s tím, že technologie RPA pomáhá i personalistům, na podatelně nebo v účetnictví. „Robota jsme prozatím nasadili na 12 procesů napříč celou organizací a počítáme s tím, že v budoucnu ještě nějaké procesy přidáme. Karel bude například provádět autorizovanou konverzi dokumentů, rozdělovat elektronická podání došlá datovou schránkou na jednotlivé odbory úřadu anebo nám bude pomáhat s anonymizací osobních údajů,“ dodal ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kaňkovský (KDU-ČSL): Nedostatek pracovníků v sociálních službách se stává rizikem

21:35 Kaňkovský (KDU-ČSL): Nedostatek pracovníků v sociálních službách se stává rizikem

Interpelace na 40. schůzi Poslanecké sněmovny dne 23. 1. 2020 na ministryni práce a sociálních věcí …