Hejtman Vondrák: Stále věřím, že ambulantní specialisté v nemocnicích vypomohou bez problémů

05.03.2021 22:02

Počty pacientů v nemocnicích v regionu stále narůstají, proto ředitelé nemocnic vítají možnost požádat o výpomoc ze strany ambulantních specialistů.

Hejtman Vondrák: Stále věřím, že ambulantní specialisté v nemocnicích vypomohou bez problémů
Foto: Archiv I.Vondrák
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
reklama

Pracovní povinnost jim mohou hejtmané uložit na základě včerejšího rozhodnutí vlády.

„Možnost povolat ambulantní specialisty do přetížených nemocnic vítám. Samotné rozhodnutí ale musí být citlivé a nejlépe na základě rozumné dohody s daným lékařem. Preferuji cestu dohody než přikazování. Nechceme, aby byl tento krok destruktivní a omezoval potřebnou péči o pacienty ambulancí. Dnes odpoledne budeme jednat se zástupci České lékařské komory a sdružení ambulantních specialistů a požádáme je v této věci o spolupráci a vytipování nejvhodnějších zdravotníků. Největší poptávka je po internistech a intenzivistech, ale i ostatních odbornostech,“ uvedl hejtman MSK Ivo Vondrák a dodal, že by takto povolaní lékaři i sestry měli být před nástupem ke covidovým pacientům naočkovaní. Bude-li to možné, vakcinace bude těmto zdravotnickým pracovníkům umožněna v co nejbližším termínu.

Dodal, že ideálním řešením by bylo najít s povolanými lékaři shodu a vstřícný způsob jejich zapojení. „Umím si představit, že by v nemocnicích nemuseli pomáhat každodenně. Pomoc na základě pracovní povinnosti by mohla být jen třeba na část týdne. Teoreticky by tak ambulance těchto lékařů mohly alespoň v omezeném režimu fungovat dál,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a zopakoval, že chce postupovat citlivě: „Stále věřím, že se ambulantní specialisté k této věci postaví čelem a v nemocnicích vypomohou bez problémů a s ochotou, ostatně tak, jak se zavázali v Hippokratově přísaze.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

20:33 Vích (SPD) Afghánistán, předem prohraná válka končí debaklem

Před několika dny USA oznámily, že stahují své vojáky z Afghánistánu. Spolu s nimi jedou domů i naši…