Hejtman Zimola: Máj by nás měl varovat

11.07.2013 18:32 | Zprávy

Májové, respektive prvomájové oslavy, se už desítky let tradičně nesou po celé Evropě v duchu střetů „levicových“ a „pravicových“ radikálů. Létá kamení a zápalné láhve, policisté na koních rozhání demonstranty vodními děly, obušky a slzným plynem. Na začátku léta se podobně dramatické scény přesunuly z máje na Máj, největší sídliště v Českých Budějovicích.

Hejtman Zimola: Máj by nás měl varovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Jiří Zimola
V této zemi je hodně věcí špatně. To, co spojuje například berlínské radikály s těmi z českobudějovického Máje, je sociální, společenská a politická frustrace. A to by pro nás všechny mělo být obrovským varováním. Není přitom vůbec důležité, zda je frustrován „bílý nebo černý“, v krizi je celá společnost a s tím je už nutné začít něco dělat. Sedíme na okraji doutnající sopky a věříme, že nevybuchne. V nitru vulkánu to ale vře. Živel, pokud se dá do pohybu, motlitbami nezastavíme.
 
Stát či jeho političtí zástupci se utápí v problémech akcentovaných více než tříletým působením Nečasovy vlády, ideově navazující na předchozí vládu Topolánkovu. Korupce, trafiky, lobbisté, zneužívané tajné služby. Důsledkem je nedůvěra lidí v právní systém. Nikdo už nevěří tomu, že jsme si všichni rovni. Nejvyšší patra politiky sice řeší policie, ale nikdo nevěří, že něco vyřeší. Vedle toho policisté připouštějí, že je agrese demonstrantů na sídlišti Máj překvapila. To je už opravdu mimořádně zdvižený prst.
 
Zatímco se Nečasova vláda dlouhé měsíce snažila prostřednictvím nakoupených poslanců udržet u moci, stát se hroutil. „Májové“ události jsou toho důkazem. Místo politických bojů je třeba hledat cestu z krize. Je nejvyšší čas. Ukazuje se, že radikalizace velké části národa by mohla politiky uzavřené ve skleníku svých zákulisních her velmi překvapit. Dějiny se opakují a mnohokrát jsme toho už byly svědky.
 
Pokud neodstraníme politikaření a nezačneme něco skutečně měnit, „májové nebo Májové“ problémy neustanou. Lidé potřebují práci, přiměřenou míru sociálních jistot a vědomí, že nezemřou bez lékařské péče na ulici. K tomu je ovšem potřeba, aby všichni věděli, že mají stejná práva, ale také stejné povinnosti. A současně, že tato právo jim státní orgány poskytnou, popřípadě je po nich budou vymáhat. I v tomto směru je třeba udělat hodně práce. Snad konečně směřujeme k volbám, ať už předčasným nebo řádným, a po nich i k nutným, velice nutným změnám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

extremismus , Jihočeský kraj , rasismus , Zimola

autor: cssd.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stačilo!: Lidé mají právo žít offline

13:15 Stačilo!: Lidé mají právo žít offline

Komentář na veřejném facebookovém profilu hnutí k digitalizaci