Hejtmanka Pokorná Jermanová: K oslavám 100. výročí založení státu připravujeme vlastní projekt

05.11.2017 11:41

Ke stému výročí založení československého státu, které připadá na příští rok, připravil Středočeský kraj obsáhlý projekt zaměřený na připomenutí vzniku české státnosti ve Středočeském kraji. Oslavy tak budou v rámci jednotlivých akcí probíhat ve středních Čechách v průběhu celého následujícího roku s vyvrcholením 28. října 2018 a vydáním zcela jedinečné prestižní knižní publikace vydané u této příležitosti.

Hejtmanka Pokorná Jermanová: K oslavám 100. výročí založení státu připravujeme vlastní projekt
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová
reklama

V roce 2018 si budou významné výročí československého státu připomínat nejen občané, ale i všechny významné instituce České republiky. Tato nejvýznamnější událost našich novodobých dějin se bude prolínat celospolečenským životem na všech úrovních. „Středočeský kraj jakožto nositel významných tradic se bude této výjimečné události účastnit vlastním projektem, jenž bude důstojným připomenutím stoleté státnosti naší země v našem regionu. U této příležitosti také vydáme novou knižní publikaci, která připomene významné události, které vedly ke vzniku samostatného československého státu na území středočeského regionu,“ informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Publikace bude po jejím vydání, podle vyjádření hejtmanky, sloužit pro propagační a reprezentační účely Středočeského kraje.

Cílem projektu však není jenom připomenutí stého výročí založení samostatného státu a vydání nové publikace, ale také působit osvětově a propagovat českou státnost i středočeský region směrem k veřejnosti s pozitivním dopadem. Proto bude v rámci kraje připraven v souvislosti s oslavami i bohatý doprovodný program, ať už to budou akce v muzeích a galeriích Středočeského kraje či příprava cesty historického vlaku připomínajícího doby první republiky.

Pro realizaci obsáhlého projektu byl na Středočeském kraji vytvořen speciální projektový tým, složený z odborníků na jednotlivé oblasti, jako jsou projektové řízení, historie, publicistika, publikační činnost i mediální komunikace. Projekt bude mít svůj samostatný webový portál (www.slavime100let.cz), kde budou zveřejňována připravená témata zpracovaná do knižní publikace a další bohatý online doprovodný obsah. Veřejnost na tomto webu získá celou řadu informací souvisejících s projektem, přehled pořádaných akcí, rozhovorů či soutěží připravených u příležitosti stých oslav vzniku samostatného státu. Web tak bude mít roli informačního rozcestníku.

„Nová, již zmíněná prestižní publikace kraje, připravovaná u příležitosti oslav, bude zpracována jako popularizační encyklopedie pro širokou veřejnost s bohatým grafickým obsahem. Vlastní obsah se bude skládat z deseti kapitol, které budou představovat historii jednotlivých desetiletí v letech 1918-2018. V každé kapitole pak budou kaleidoskopicky zpracována nejvýznamnější středočeská témata z oblastí osobnosti, události, stavby/architektura a umění/kultura,“ přiblížila dále podobu nové knihy hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Už sama předmluva připravované publikace dává pozornému a vnímavému čtenáři vědět, že obsah bude více než poutavý – viz krátká ukázka: „Nebyla to jen Praha, která představuje symbol naší státnosti, ale zejména kraj středních Čech, který tvořil podhoubí dějům, jež naši státnost ovlivnily. V Boleslavi byl zavražděn Svatý Václav, na Tetíně Svatá Ludmila, v Libici Slavníkovci… Slavné bitvy, třeba u Lipan, na Bílé Hoře, u Kolína… až po poslední výstřely druhé světové války u Slivice. Bylo to bohatství středních Čech, které dlouho plnilo státní pokladnici stříbrem a zlatem měrou vrchovatou, hlavně z dolů kutnohorských či příbramských. Byly to středočeské průmyslové podniky, které z Čech vytvořily jednu z evropských průmyslových velmocí. Byl to bezpočet našich slavných rodáků, vědců, umělců, architektů, průmyslníků, kteří proslavili náš kraj ve světě.“

V rámci Dne Středočeského kraje 28. října 2018 se valná většina muzeí a galerií Středočeského kraje bude věnovat tomuto pro nás důležitému tématu vzniku republiky československé. K nejatraktivnějším akcím, zaměřeným na oslavy 100. výročí založení samostatného státu ve středočeských muzeích a galeriích, rozhodně budou patřit takové akce, jako ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně, kde se bude 28. 10. 2018 konat tematicky zaměřený den „Knihovna republiková“. Celá tamní knihovna se promění v knihovnu před sto lety do podoby knihovny první republiky. Regionální muzeum v Mělníce chystá v souvislosti s oslavami už v měsících lednu a únoru výstavu „Dykův kraj na historických pohlednicích“, v měsíci květnu pak exteriérovou výstavu „Mělník na cestě k 28. říjnu 1918“ i přednášky pro školy na téma „Region a vznik republiky“. Letecké muzeum Metoděje Vlacha uspořádá v červnu 2018 „Historický letecký den k 100. výročí ČSR“ a České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravuje na říjen příštího roku výstavu „Česká státnost“. Polabské muzeum v Poděbradech zahájí v červnu výstavu „První republika a Poděbrady“ a Muzeum T. G. M. Rakovník má připravenu „Putovní výstavu T. G. Masaryk: Mýtus a skutečnost“ a na 28. 10. 2018 plánuje slavnostně otevřít novou expozici věnovanou T. G. Masarykovi i pietní akt u hrobu prvního československého prezidenta.

Mediálním partnerem středočeského projektu je Český rozhlas Region.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Jak je možné, že mají stále někteří senioři důchod pod 14 tisíc?

7:29 Ministryně Maláčová: Jak je možné, že mají stále někteří senioři důchod pod 14 tisíc?

Komentář na facebookovém profilu k důchodům.