Hejtmanka Stráská odvolala stav nebezpečí, cvičení Blackout skončilo

05.12.2017 21:03

Dodávky elektrického proudu pro obyvatele i další odběratele na jihu Čech jsou obnoveny. Hejtmanka Ivana Stráská na základě této informace odvolala stav nebezpečí. Dvoudenní cvičení Blackout 2017, které simulovalo sedmidenní výpadek elektřiny, v úterý 5. prosince skončilo.

Hejtmanka Stráská odvolala stav nebezpečí, cvičení Blackout skončilo
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská

Konkrétně se jednalo o navození situace, kdy tornádo, které se prohnalo v noci z neděle 3. na pondělí 4. prosince jihem Čech, způsobilo rozsáhlý výpadek elektrického proudu. Podle scénáře bylo v pondělí v rámci cvičení bez proudu zhruba 400 tisíc obyvatel v pěti ze sedmi okresů, konkrétně na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Jindřichohradecku, Prachaticku a Strakonicku. Písecku a Táborsku se fiktivní kalamita vyhnula.

Cílem cvičení bylo zjistit, jaká opatření je nutné přijmout, aby dopad na obyvatele byl co nejmenší. Do uvedené simulace se zapojili pracovníci krajského úřadu, složek integrovaného záchranného systému (IZS), společnosti E.ON, armády a dále starostové vybraných obcí s rozšířenou působností či některá zdravotnická a sociální zařízení.

V pondělí, s ohledem na vzniklou cvičnou situaci, vyhlásila hejtmanka Stráská na zasedání krajského krizového štábu na dobu 15 dní stav nebezpečí. V úterý se zároveň zúčastnila jednání krizových štábů budějovického magistrátu a Nemocnice České Budějovice. Společnost E.ON průběžně informovala o obnovených dodávkách elektrického proudu. Starostové dotčených obcí s rozšířenou působností pak předávali občanům informace, jak mají během výpadku elektřiny postupovat, a na závěr simulace potvrdili, že stav v jimi spravovaných lokalitách je již v normálu.

Po obnově dodávek elektrické energie v rámci cvičení rovněž začaly fungovat telefonní i mobilní sítě. Složky integrovaného záchranného systému, kterým výpadek telefonů výrazně komplikoval příjem tísňových výzev, již opět začaly pracovat v běžném režimu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zadlužení České republiky hrozivě roste

20:54 Okamura (SPD): Zadlužení České republiky hrozivě roste

Komentář na facebookovém profilu k růstu státního dluhu