Heller (KDU-ČSL): Kde vzít na platy učitelů?

03.09.2017 7:34 | Zprávy
autor: PV

Je už folklórním zvykem, že se před volbami všichni předhánějí v tom, kdo přidá více peněz učitelům. Jeden slibuje kantorům 45 000 korun, druhý zase jinou sumu na míle vzdálenou od dnešní reality. Státní rozpočet ale není nafukovací a nikdo už neříká, kde se peníze mají vzít.

Heller (KDU-ČSL): Kde vzít na platy učitelů?
Foto: hellersimon.cz
Popisek: Šimon Heller

Učitelský podprůměrný plat

Teď trochu čísel. Průměrný plat učitelů nedosahuje 27 000 korun (bavíme se zde o průměrném platu učitelů, nikoli všech zaměstnanců ve školství jakožto ředitelů a dalších vedoucích zaměstnanců). Průměrná mzda pak atakuje hranici 30 000 korun. A to není příliš velká motivace k vystudování vysoké školy a věnování se učitelství.

Sen školských odborů je dosáhnout 1,3 násobku průměrné mzdy, ale nikoli pro učitele, ale pro všechny zaměstnance ve školství. Po započtení platů ředitelů a dalších se nám tak plat učitele zase o něco sníží. Jen pro srovnání, na Slovensku je průměrný plat zaměstnanců ve školství 1,7 násobku zdejší průměrné mzdy. „Sen“ českých školských odborů o 1,3 násobku v tomto srovnání působí úsměvně.

Kde na to vzít?

Že by bylo dobré přidat učitelům, na tom se většina politiků shodne. Kde na to ale vzít? Požadované letošní navýšení platů školskými odbory skokově o 15 procent (přibližně 4 000 korun měsíčně) všem učitelům přijde státní kasu na přibližně 7 miliardy. A to není málo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

4:32 Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k summitu NATO v Ankaře.