Hladík (KDU-ČSL): Bez vody by nebyl život, je třeba ji více chránit

01.06.2021 14:00

Voda je strategickou surovinou, jejíž nedostatek, či zhoršená kvalita může mít zásadní dopad na jednotlivce, ale i na celou společnost. Ukotvení ochrany vody do Ústavy je nevyhnutelným krokem, ať už kvůli opakujícímu se suchu nebo znečišťování vodních zdrojů. Při střetnutí dvou veřejných zájmů musí být zásadním zájmem ochrana vody.

Hladík (KDU-ČSL): Bez vody by nebyl život, je třeba ji více chránit
Foto: kduprobrno.cz
Popisek: Petr Hladík (KDU-ČSL)

Návrh KDU-ČSL na ústavní ochranu vody a půdy byl před téměř dvěma lety vládou zamítnut. Navržená novela vodního zákona však nezdůrazňuje význam vody jako nenahraditelné složky životního prostředí.  „Budeme dále bojovat o to, aby byl význam vody a její ochrany zakotven do Ústavy, a aby byl veřejný zájem ochrany vody ve sporných situacích vždy upřednostněn. Kvůli vysychání se nám ztrácí voda z přirozených úložišť. Od roku 2015 nám v průměru chybí 870 litrů vody na každý metr čtvereční. Musíme Česko připravit na dopady sucha a zamezit znečišťování vodních toků. Již se nesmí opakovat situace, která nastala loni po znečištění Bečvy,”  uvedl místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík.

Dlouhodobě bojujeme proti tomu, aby ochrana vody ustupovala před jinými zájmy. Jedním z takových příkladů je plánovaná těžba štěrku na Hodonínsku u 5. největší podzemní zásobárny pitné vody v republice. Oblast, které se přezdívá Moravská Sahara, je navíc jednou z dlouhodobě nejsušších v Česku.

„Odkrytím hladiny podzemní vody nebo těžbou v těsné blízkosti zdroje by došlo k ohrožení zásobárny pitné vody pro 140 tisíc obyvatel. Je nepřípustné, aby současná vláda jednala v rozporu s vládními dokumenty a takto ohrožovala vodní zdroje. Kdybychom měli jejich ochranu zakotvenou v Ústavě, nemuseli bychom takové problémy vůbec řešit,”  dodal Hladík.

O ústavní ochranu vody mají zájem i obyvatelé Česka. Petici, kterou lidovci v roce 2019 sepsali, podepsalo přes 20 tisíc lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČSSD: Představení kandidátní listiny v Jihomoravském kraji do voleb

16:48 ČSSD: Představení kandidátní listiny v Jihomoravském kraji do voleb

Vedle Onderky a Valachové budou za ČSSD kandidovat například úspěšný starosta, bývalý ředitel rádia …