Hnyková (Úsvit): Kvalitní sociální služby i v terénu

28.05.2014 9:24 | Zprávy

V dnešní době fakticky neexistuje terénní sociální péče. Lidé, kteří by mohli žít doma ve svém přirozeném prostředí s občasnou výpomocí terénních pracovníků tak končí v sociálních zařízeních nejrůznějšího typu, které pak logicky praskají ve švech.

Hnyková (Úsvit): Kvalitní sociální služby i v terénu
Foto: Archiv JH
Popisek: Jana Hnyková

Proto jsem s radostí přivítala pozvání na konferenci pořádanou Institutem důstojného stárnutí Diakonie CČE pod záštitou výboru pro sociální politiku na téma Rozvoj komunitních zdravotně sociálních služeb – hledání průniků a společných víceoborových řešení.

Na první pohled by se dalo říci, že je to logické. Lidé spolu musí spolupracovat a nacházet společné cesty, aby péče jak o seniory, tak zdravotně postižené byla co nejlepší. V zařízeních sociální péče, v terénu i ve všech začleněných organizacích. Všichni zasvěcení ze zdravotnické, sociální a bytové oblasti by se měli usilovat, aby odváděli co nejlepší práci právě pro lidi, kteří potřebují jejich péči. Ale ouha, tak tomu není a stejně jako došlo k masivnímu zkvalitnění péče v zařízeních sociální péče, je potřeba zajistit dostupnou a kvalitní péči i v terénu. Tak, aby mohli lidé žít, byť s cizí pomocí, ve svém domově co nejdéle a teprve pak, když to nezvládají, aby hledali pomoc a péči v ústavních zařízeních.

Ve větších městech je dostupnost zdravotních, pečovatelských a asistentských služeb vyšší, ale co malá městečka, vesnice, horské kraje? Chybí zde informovanost, kvalitní pracovník v terénu, který by měl přehled o potřebách seniorů a zdravotně postižených. A to nejen po stránce zdravotní, ale i sociální. Chybí zde například menší byty právě pro tyto lidi. Lidé potřebují rady a zároveň pomoc při zkvalitňování jejich života. Pomoc potřebuje také rodina, která se v mnoha případech stará o své blízké, jak umí, což všechny členy rodiny vysiluje. Umím si představit, že by se do terénu vrátila opět geriatrická sestra, která by právě mapovala a vyhodnocovala tyto potřeby a v rámci komunitního plánu informovala o situaci v místě, oblasti. Takto by se mohly nastavit veškeré služby, aby účelně a komplexně pomáhaly potřebným. Toho ale dosáhneme pouze spoluprací všech složek poskytujících péči v dané lokalitě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomahač (Zelení): Sucho nevyřeší žádné dotace

23:08 Pomahač (Zelení): Sucho nevyřeší žádné dotace

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nedostatku vláhy