Hnyková (Úsvit): Valorizaci má zajistit zdravotně postiženým důstojné podmínky

13.04.2016 16:47

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. 4. 2016

Hnyková (Úsvit): Valorizaci má zajistit zdravotně postiženým důstojné podmínky
Foto: Archiv JH
Popisek: Jana Hnyková

Vážené dámy a pánové,

máme zde třetí čtení zákona 108/2006, o sociálních službách, jak řekla paní ministryně, tzv. malou novelu tohoto zákona, který především navyšuje příspěvek na péči ve všech stupních o 10 %. Poslanecký klub Úsvit podpoří návrh zákona i pozměňující návrhy kolegy Kaňkovského. Myslíme si, že je to pro tuto oblast velmi přínosné. Přesto dovolte pár vět na závěr.

Požádala bych, aby se ministerstvo a vláda při další novele zákona o sociálních službách vrátila k příspěvku na péči a stanovila jeho valorizaci tak, aby zdravotně postižení měli důstojné podmínky k životu a nemuseli za něj tak bojovat, jako to bylo u tohoto navýšení.

Žádám paní ministryni, aby ve velké novele zákona, která se připravuje, zrušila možnost vzniku a nebo fungování neregistrovaných neboli, jak už tady zaznělo, nelegálních zařízení. Pokud se někdo chce starat o seniory, o lidi, kteří potřebují péči pobytového zařízení, tak musí splňovat standardy jak pro chod zařízení, tak hlavně v péči o klienty. Musí mít personál, který ví, jak péči poskytovat, a musí se také vzdělávat. Myslím si, že v sociálních službách se od uvedení zákona do praxe hodně věcí zlepšilo, ale řada neregistrovaných zařízení dělá sociálním službám špatnou vizitku. Proto žádám razantnější řešení v této oblasti. Takové zacházení s klienty, kteří potřebují pomoc, přece naše společnost nemůže dopustit.

Poslední oblast, kterou novela řeší a upravuje, se týká podmínek, za kterých je držení osoby v pobytových sociálních službách bez jejího souhlasu přípustné. Doufám, že takových případů bude velmi málo, protože to bude přinášet organizačně řadu problémů v praxi. Ale věřím, že se zvládne i tato oblast.

V závěru bych vás chtěla požádat o podporu pozměňujícího návrhu, kterým zdravotně postižení žádají o návrat posuzování příspěvku na péči před rok 2012. Řada z vás tady v Poslanecké sněmovně byla a obhajovali jste zdravotně postižené v této době. Věřím, že pomůžete prohlasovat tento pozměňující návrh a tak naplnit i požadavky zdravotně postižených, které vyjádřili ve své petici, pod kterou se, znovu připomínám, podepsalo 11 373 lidí.

Chci poděkovat všem členům výboru pro sociální politiku, kteří podpořili tento pozměňující návrh v garančním výboru.

Vážené kolegyně a kolegové, děkuji vám za podporu mého pozměňujícího návrhu a za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Realita, ze které mrazí

13:49 Zdechovský (KDU-ČSL): Realita, ze které mrazí

Komentář na facebookovém profilu k videu, zveřejněnému na internetu