Holeček (STAN): Kompenzace pro OSVČ nesmí zasáhnout rozpočty obcí

13.05.2020 9:02

Senát na první květnové schůzi bude opět projednávat covidové zákony. Klub Starostů a nezávislých podpoří pozměňovací návrh proti opatření vlády, na základě kterého by se měl kompenzační bonus pro OSVČ čerpat i z financí pro samosprávy.

Holeček (STAN): Kompenzace pro OSVČ nesmí zasáhnout rozpočty obcí
Foto: top09.cz
Popisek: Petr Holeček
reklama

Senátoři se také budou zabývat zprávou o životním prostředí či usnesením vyzývající vládu, aby v boji při epidemii lépe využívala data a na základě nich plánovala strategická jednání.

Senátoři klubu Starostové a nezávislí budou usilovat o to, aby se zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ vrátil zpět do sněmovny s pozměňovacím návrhem. Ten má zamezit citelnému zásahu do rozpočtu samospráv. Navržená vládní úprava totiž počítá s tím, že by část kompenzace měla jít na vrub měst a obcí a nikoliv pouze státního rozpočtu. „Obce jsou solidární se státem a chápeme, že je nutné se na dopadech současné krize podílet. Daňový příjem z OSVČ si ovšem ponechává pouze stát, ale vláda nyní chce, aby se samosprávy o náklady dělily. To považujeme za nespravedlivé,“ uvádí předseda klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček.

„Obce by společně s kraji přišly až o 15 miliard korun. S tím se některé obce nemusí vůbec vypořádat. Naopak bychom měli investovat a rozhýbat regionální ekonomiku, ne obcím peníze brát. Samozřejmě chápeme, jak je důležitá i pomoc pro živnostníky a drobné podnikatele, proto navrhujeme, aby kompenzace pro OSVČ byla hrazena pouze ze státního rozpočtu,“ dodává Holeček.

Plénum projedná také zprávu o životním prostředí České republiky za rok 2018. „Zpráva přináší opět mnoho znepokojivých zjištění, ale reflexe vlády resp. Ministerstva pro životní prostředí je bohužel opět mizivá. Neustále se potýkáme s problémem nakládání odpadů, mizejících lesů, extrémním suchem či nedostatečným zadržováním vody v krajině. Bohužel pro ministerstvo se měřítkem úspěchu zdá být jen velké množství utracených peněz, nikoliv reálné výsledky,“ uvádí zpravodaj zprávy a senátor klubu Starostové a nezávislí Zbyněk Linhart.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 ODS: Vyhoštění 18 ruských diplomatů nestačí, vláda by měla dělat víc

10:07 ODS: Vyhoštění 18 ruských diplomatů nestačí, vláda by měla dělat víc

Komentář Jany Černochové, předsedkyně výboru pro obranu, a Pavla Žáčka, místopředsedy výboru pro be…