Holomčík (Piráti): Díky Pirátům budou dotace v zemědělství průhlednější

16. 5. 2019 9:10

Na včerejším jednání Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny PČR potvrdil generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán započetí praxe zveřejňování informací o poskytovaných dotacích v režimu strojově čitelných dat, tzv. open-dat.

Holomčík (Piráti): Díky Pirátům budou dotace v zemědělství průhlednější
Foto: Piráti
Popisek: Radek Holomčík
reklama

Jedná se o výsledek úspěšné spolupráce mezi SZIF a Piráty, který povede k lepší přístupnosti informací, umožní kontrolu veřejností, sníží míru chybovosti a umožní strojové zpracování dat.

Sněmovna momentálně projednává novelu zákona o SZIF, která sjednotí veškeré dotace v zemědělství, nyní rozdělované částečně fondem a částečně Ministerstvem zemědělství, pod SZIF. V rámci projednávání jsme připravili pozměňovací návrh, který měl fondu uložit povinnost zveřejňovat informace v režimu open data. I díky zapojení experta na tuto problematiku a zároveň zakladatele serveru Hlídač státu Michala Bláhy jsme našli funkční řešení bez vícenákladů. Provoz může být spuštěn v horizontu jednoho nebo dvou měsíců bez ohledu na to, zda se podaří prosadit změnu v zákoně.

Pro Piráty je transparentní nakládání s veřejnými prostředky jednou z klíčových programových priorit. Vítáme proto konstruktivní přístup SZIF a těší nás, že další úřad reflektuje význam a výhody práce s open-daty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Vítková: Úsilí za zdravé a prosperující lesy pokračuje

17:19 Senátorka Vítková: Úsilí za zdravé a prosperující lesy pokračuje

Senátorka Jaromíra Vítková se zúčastnila ve čtvrtek 13. února Valné hromady Komory soukromých lesů v…