Hraba (STAN): Blatného návrh na šmírování lidí je jako z Orwellova románu 1984

02.12.2020 5:32

Na pondělním jednání vlády představil ministr zdravotnictví návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví i dalších zákonů.

Hraba (STAN): Blatného návrh na šmírování lidí je jako z Orwellova románu 1984
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba
reklama

Novela by měla mimo jiné zřídit nový úřad Státní hygienické služby, který by měl pravomoc například sledovat osobních údaje o místech pobytu občana, který onemocněl infekčním onemocněním (jakýmkoli), a to novelou zákona o elektronických komunikacích. Proti takovému návrhu se staví místopředseda Ústavně-právního výboru Senátu Zdeněk Hraba.

„Vypadá to, že byla vypsána soutěž na překonání Orwellova 1984 čirou realitou. Představenou novelu ministra zdravotnictví považuji za bezprecedentní klíč ke šmírování soukromí občanů,“ komentuje návrh zákona, který je právě v připomínkovém řízení, senátor Zdeněk Hraba.

„Sledování osobních údajů o místech pobytu občana, který onemocněl infekčním onemocněním, třeba i kvůli chřipce, nebo uzavírání obchodů a omezování práva shromažďovacího nemůže být svěřeno novému úřadu bez parlamentní kontroly,“ říká senátor.

Vláda plánuje tento návrh zákona projednat v legislativní nouzi. „Chtějí si tímto zákonem chce pouze usnadnit cestu, protože mají problém efektivně využívat nástroje, které jim poskytují dnes platné zákony. Ale takovéto rozšíření možností omezit soukromí je pro mě za hranou. Pokud to vláda myslí s touto novelou vážně a dostane ji až do Senátu, udělám vše pro to, aby přes horní komoru neprošla,“ doplňuje na závěr místopředseda ústavně-právního výboru Senátu Zdeněk Hraba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Stát s očkováním proti covidu zaspal, iniciativu naštěstí převzaly obce a kraje

16:31 Fiala (ODS): Stát s očkováním proti covidu zaspal, iniciativu naštěstí převzaly obce a kraje

Komentář na facebookovém profilu k očkování proti koronaviru