Hraba (STAN): Vláda to s nominačním zákonem myslela dobře, ale dopadlo to jako vždy

03.11.2019 12:17

Senát řešil vládní návrh tzv. nominačního zákona, který má za cíl určit jasná pravidla pro obsazování vedoucích pozic ve společnostech s majetkovou účastí státu. Kvůli nedokonalosti předkládané novely připravil senátor Zdeněk Hraba pozměňovací návrhy, které mají přispět k lepšímu fungování novely v praxi. Senát následně oba pozměňovací návrhy přijal.

Hraba (STAN): Vláda to s nominačním zákonem myslela dobře, ale dopadlo to jako vždy
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba

Senátor Zdeněk Hraba předložil pozměňovací návrh, který je primárně legislativně-technického charakteru, díky kterému dochází k upřesnění otázky střetu zájmů, kdy si nově vyžaduje, aby nebyl daný nominant ve střetu zájmů po celou dobu výkonu funkce, a nikoliv pouze ke dni jmenování.

„Vládní návrh nominačního zákona podle mého názoru nejlépe vystihuje citát bývalého ruského premiéra Černomyrdina - "Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždy." S ideou nominačního zákona souhlasím, nicméně pravidla musejí být nastavena tak, aby fungovala i v praxi,“ komentuje vládní návrh senátor Hraba (STAN).

„Návrh předložený vládou by mohl svádět k účelovému výkladu, že střet zájmů nemusí být dán pouze v den jmenování. Dále dochází k vypuštění zákazu střetu zájmů z fáze výběrové, neboť reálně by se tak podstatně zúžil okruh možných kandidátů – je totiž velmi pravděpodobné, že většina kvalitních uchazečů bude právě v okamžiku podání přihlášky ve střetu zájmů, jelikož logicky pracují v daném oboru,“ říká senátor Hraba.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Covidová taškařice

Pěkný den, pane Pavle. V jednu chvíli se zdálo, že očkování proti Covidu bude povinné a neočkovaným bude odepřeno právo pracovat. Podpořil byste takové nařízení vlády?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

22:26 Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

Děti hospitalizované v nemocnicích bez rodičů často zažívají velký stres. V praxi přitom velice čast…