Zdravotní pojišťovny jsou nyní často obětí korupčních tlaků a politického trafikantství. Pojišťovny také o svých pojištěncích shromažďují i velké množství citlivých osobních údajů, což umocňuje potřebu demokratické kontroly.
Plán Pirátů spočívá v postupné evoluci stávajícího systému, respektive jeho dopracování do smysluplné podoby. Soukromá obchodní forma správce veřejného zdravotního pojištění by neměla být přípustná a kromě státní VZP (garantující péči ve stávajícím rozsahu) by měla být umožněna existence veřejných a neziskových samosprávných zdravotních pojišťoven.
Volení správních a dozorčích rad
V samosprávných pojišťovnách by si pojištěnci sami přímo volili svou správní a dozorčí radu a bylo by jim umožněno stanovit si úhrady za zdravotní služby odlišně od VZP. Stávající zaměstnanecké pojišťovny by mohly buď pokračovat v dosavadní podobě klonu VZP, anebo se na základě rozhodnutí svých stávajících správních rad sloučit s VZP či přeměnit na skutečnou samosprávnou pojišťovnu. Takové přeměny se nijak nedotýkají žádných vlastnických vztahů, protože stávající zákon č. 280/1992 Sb. (o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách), nepracuje s pojmem „vlastník“ a ani původní zakladatel pojišťovny k ní nemá žádná práva. Díky opakovaným fúzím zdravotních pojišťoven je navíc dnes prakticky nemožné říct, kdo by to měl být. Například u České průmyslové zdravotní pojišťovny, která vznikla postupným sloučením pojišťoven Hutnické, ATLAS, AGEL, ČNZP a Metal-Aliance. Vrácení původní kauce 100 miliónů korun, nutné k prvotnímu založení zdravotní pojišťovny, by nicméně nebyl finanční problém, protože i ta nejmenší zdravotní pojišťovna u nás má pravidelný a garantovaný roční příjem 3,5 miliardy Kč z přerozděleného veřejného zdravotního pojištění.
Koncept samosprávných zdravotních pojišťoven představuje návrat k historicky původní formě pojišťoven, protože první pojišťovny zřízené na našem území ještě za Rakouska-Uherska byly tzv. „vzájemné“ a měly tedy v podstatě samosprávnou podobu. Takto začínal v roce 1827 i „Císařsko-královský, privilegovaný, český, společný náhradu škody ohněm svedené pojišťující ústav“, který pod změněným názvem „První česká vzájemná pojišťovna“ v roce 1881 zaplatil škodu na vyhořelém Národním divadle. Lidé se prostě sdružovali, aby rozložili riziko (např. požáru či povodně), které by bylo pro nezajištěného jednotlivce likvidační. Nepotřebovali žádné oligarchy ani jejich korporace k tomu, aby mohli žít beze strachu o svou budoucnost. Do nedávné doby bylo takovéto řešení u zdravotních pojišťoven obtížně realizovatelné, protože pro jejich racionální fungování je potřeba dostatečný počet pojištěnců – dle aktuální legislativy alespoň 100 tisíc osob. Vzhledem tomu, že pojišťovna může mít celostátní působnost, tak prezenční volba správní a dozorčí rady v takovéto samosprávě by byla organizačně nesnadná a finančně velmi nákladná. To však může vyřešit možnost volby přes internet, anebo pomocí CzechPointu na každém obecním úřadě i poště. Tímto způsobem nám mohou moderní technologie umožnit dříve nemyslitelné rozhodování o nás samotných, namísto jejich zneužívání pro sledování a další šikanu.
Zásadní otázkou voleb do takovéto samosprávy by byla nepochybně otázka nominací. Pro tento účel si lze představit kombinaci více způsobů realizace. Klasickou metodou je získání podpory pro kandidáta mezi budoucími voliteli (pojištěnci) prezenčně nebo online, což by musela daná zdravotní pojišťovna zprostředkovat na svém webu. Další možností je složení volební kauce kandidátem, která by propadla v případě nezískání určitého minimálního počtu hlasů. Lze si také představit možnost nominace od stávajícího člena rady. Eventuálně připadá v úvahu možnost stanovení jedné nebo více „nominačních organizací“, kterou by byla právnická osoba určená při založení samosprávné zdravotní pojišťovny coby subjekt, oprávněný podávat přímou nominaci kandidátů. Určení nominační organizace by bylo možné měnit například hlasováním dvoutřetinové většiny všech členů dozorčí rady. Aktuálně fungují u stávajících zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven jako takovéto nominační organizace významní zaměstnavatelé nebo odborové organizace pojištěnců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV