Hubáčková (KDU-ČSL): S napětím ve společnosti roste i spousta násilných činů domácího násilí

07.04.2021 7:35

Komentář na facebookovém profilu ke zvýšenému počtu případů domácího násilí

Hubáčková (KDU-ČSL): S napětím ve společnosti roste i spousta násilných činů domácího násilí
Foto: archiv starostky
Popisek: Starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (KDU-ČSL)
reklama

Šárka Jelínková a Anna Hubáčková pracují na úpravě, která bude více chránit oběti domácího násilí. Oběti takovýchto trestných činů, jako je domácí násilí, týrání svěřené osoby, případně znásilnění, nepožívají ochrany, kterou by jim zákon o obětech trestných činů mohl poskytnout.

"Už víc jak rok žijeme v omezeném společenském životě, omezená ekonomika, omezené školství, pandemická situace zasáhla nás společensky, ekonomicky, ale my nejsme nebo naši občané nejsou nemocní jenom fyzicky, ale i psychicky. Napětí ve společnosti roste. S tím roste i spousta násilných činů domácího násilí. Organizace, které se tomu věnují, které poskytují právní pomoc, psychickou pomoc a podobně, takovýmto obětem trestných činů, nám signalizují, že ten nárůst je až 40 %," uvádí Anna Hubáčková.

"Domácí násilí není v žádném zákoně přímo definováno a tudíž bývá posuzováno spolu s dalšími trestnými činy. Doposud měli status "zvlášť zranitelné oběti" pouze oběti trestného činu obchodování s lidmi, nebo trestného činu teroristického útoku. My jsme naším pozměňovacím návrhem zajistili, aby byly oběti znásilnění, trestného činu týrání svěřené osoby (např. děti, senioři, lidé s mentálním či jiným postižením) a trestného činu osoby žijící ve společném obydlí (partner/partnerka), zahrnuty také mezi zvlášť zranitelné osoby. To jim zajišťuje větší zákonnou ochranu. Např. právo zastupování zmocněncem bezplatně nebo za sníženou cenu, právo na zabránění kontaktu s pachatelem, právo na volbu pohlaví vyslýchajícího či tlumočníka, zvlášť ohleduplný a citlivý přístup při výslechu atd.," vysvětluje Šárka Jelínková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Macura: Ostravská MHD je od dubna zcela ekologická

4:33 Primátor Macura: Ostravská MHD je od dubna zcela ekologická

Ostravané se od dubna v městské hromadné dopravě nesetkají s vozy s dieselovými motory. Dopravní pod…