Hubáčková (KSČM): Soukromé školy nic neřeší

05.04.2016 12:50 | Zprávy
autor: PV

V poslední době se objevily zprávy, že rodiče zakládají vlastní školy. Prý nechtějí od škol mnoho. Jen mají jiné požadavky, než současné školy nabízejí.

Hubáčková (KSČM): Soukromé školy nic neřeší
Foto: KSČM
Popisek: Gabriela Hubáčková

Mnozí rodiče zaplatí tisíce korun měsíčně za vzdělání svého dítěte. I když sami třeba šetří, pro svou ratolest jsou ochotni obětovat hodně. Podle dostupných statistik ve školním roce 2009 – 2010 bylo 66 soukromých základních škol, za několik let se tento počet zvýšil na 137 škol. Nyní do soukromých škol chodí 9 523 dětí. Je asi pravdou, že učitelé na těchto soukromých školách mají větší platy a většinou i méně žáků ve třídách, kterým se tak mohou intenzivněji věnovat. Tolik diskutované platy učitelů na státních školách jsou v mnohých případech, vzhledem k vyžadovaným pracovním povinnostem, opravdu na hraně únosnosti. Co se týče vzdělání, mělo by být dostupné všem bez rozdílu, protože jinak budou děti z méně finančně situovaných rodin diskriminovány. Nemohou přece za to, že jejich rodiče jsou například v současné době bez práce. Proto KSČM zásadně prosazuje bezplatné školství. V dnešní moderní době, kdy vzdělání považujeme za základ budoucnosti, by se ministerstvo školství mělo intenzivně zabývat současnou situací, a to i vzhledem k tomu, že soukromé školy nejsou řešením pro všechny děti, které mají na vzdělání nárok. Může totiž dojít k reálnému rozlišování dosaženého vzdělání, a to by zajisté nebylo dobře.

Gabriela Hubáčková, poslankyně Parlamentu ČR za KSČM 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

17:03 Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…