Hubert (KSČM): Život a boj kubánského revolucionáře Fidela Castra

18.05.2018 4:33

V úterý 15. 5. proběhla další přednáška organizovaná brněnskou pobočkou Společnosti česko-kubánského přátelství, tentokrát na téma "Castro vs. Moncada". Přednášejícím byl pan Milan Carbol.

Hubert (KSČM): Život a boj kubánského revolucionáře Fidela Castra
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo

Ačkoliv bylo téma jasně vymezené, přednáška se rozšířila o další zajímavé momenty hrdinného boje Kubánců proti americkému imperialismu.

V úvodu přednášky nám pan Carbol přiblížil systém kubánských voleb. Systém kubánských voleb je skutečně demokratický, volení zástupci jsou delegování lidem. Z původních 12000 delegátů se volí 605 zástupců. Kubánský "parlament" se nazývá Národní shromáždění lidové moci Kuby. V Národním shromáždění jsou zastoupeny všechny vrstvy obyvatelstva, jelikož jsou určeny kvótami. Z tohoto důvodu najdeme v Národním shromáždění zemědělce, dělníky, učitele a mnoho dalších profesí, zatím co v našem Parlamentě jde většinou o podnikatele, nebo obecně o "vyšší vrstvu".  Není také bez zajímavosti, že z 605 členů Národního shromáždění je 305 žen, tudíž ženy tvoří více než polovinu zástupců. V takovém poměru zastoupení žen je Kuba na 2. místě ve světě.

Pan Carbol také připomenul nedávné prezidentské volby a stručně představil hostům nového kubánského prezidenta Muguela Díaz Canela. Prezidentské volby na Kubě proběhly 19. dubna. Tohle datum je pro Kubu významné i z jiného důvodu, než z důvodu prezidentských voleb. Bylo to právě 19. dubna 1961, kdy byli v zátoce Sviní poraženi "mercenarios" v žoldu USA. Tématu této agrese Spojených států byla věnována převážná část přednášky. Průběh a výsledky neúspěšné vojenské akce jsou všeobecně známé. Je ovšem třeba zmínit některé zajímavosti. Málo kdo asi ví, že většina zbraní, kterými byli vybavení obránci kubánské revoluce, pocházela z Československa. Další zajímavostí je informace, že místem vylodění žoldáků měl být Trinidad. Trinidad jako místo invaze byl výhodný zejména díky potencionální možnosti zlikvidovat příjezdové mosty a tím znesnadnit přístup obranných kubánských jednotek. Díky blízkosti pohoří by bylo možné do těchto hor ustoupit v případě neúspěchu prvního útoku. Prezident Kennedy, který čerstvě nastoupil do úřadu, ovšem rozhodl o změně místa a jako místo útoku byla určena zátoka Sviní. Plánovači akce předpokládali, že je pláž neobydlená a vylodění proběhne nepozorovaně. V té době byl v zátoce Sviní letovisko a přítomní milicionáři velice rychle informovala o blížících se nepřátelských jednotkách. To byl jeden z důvodů, proč invaze ztroskotala. Ovšem, hlavním důvodem neúspěchu pokusu svrhnout socialistický režim byla skutečnost, že se oproti očekávání lid kuby nepřidal na stranu hrdlořezů vyzbrojených Spojenými státy. Lid Kuby stál pevně za Fidelem Castrem a kontrarevoluce utrpěla drtivou porážku. 1180 zajatých žoldáků a 150 mrtvých Kubánců, to byl výsledek jednoho z mnoha pokusů Američanů zlikvidovat samostatnost Kubánské republiky. Na řízení obrany se podílel také Fidel Castro z velitelského štábu zřízeného v cukrovaru Australia. Jednotka žoldáků nesla označení Brigada Asalto 2506. Členové této jednotky se stále schází a sní o tom, že se jednou na Kubu vrátí a zvítězí.

Jako zajímavost nám pan Carbol ukázal falešné bankovky, kterými byli vybavení "mercenarios" a mohli jsme je porovnat s pravými, které byly mimochodem vyrobeny v Československu.

V závěru debaty byla řeč o atentátech na Fidela Castra. Jedna ze zaplacených atentátnic nejen že nedokázala zavraždit Fidela Castra, ale dokonce jí Castro učaroval natolik, že se stala jeho milenkou. Je to poměrně úsměvná epizoda, ale skutečnost, že se vražda stala oficiální zahraniční politikou Spojených států, je spíše mrazivá.

Převzato z profilu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Nekula: Evidenci chmelnic je nutné modernizovat

12:09 Ministr Nekula: Evidenci chmelnic je nutné modernizovat

Modernizace evidence chmelnic je jedním z hlavních cílů návrhu novely zákona o ochraně chmele, který…