„Chrpu nosili ve 30. létech minulého století rakouští neonacisté (neonacisté? – MH). Namísto chrpy měli zákonodárci SPÖ alpskou protěž – rostlinu s bílými květy, kterou měli pod klopou jako poznávací znamení mladí antifašisté.“
Já bych ale byl velice opatrný při interpretaci významu téhle změny stranického symbolu. Je pravda, že zejména v nacistickém Německu existovaly skupiny mládeže, které se vzpíraly nahánění do Hitlerjugend a ohlupování nacistickou ideologií. Snažili se uchovat si zbytky svobody a trávit dále volný čas po svém.
Mimo jiné k nim patřila třeba swingová mládež, navzdory tomu, že nacisté tento tanec zakazovali jako projev úpadkové „plutokratické“ kultury. A také takzvaní Piráti protěže (Edelweisspiraten), jejichž typické kostkované košile, jasně odkazující k v té době neobyčejně populárnímu trampskému hnutí, doplňoval odznak se symbolem alpské protěže. Při svých výletech na venkov se nejednou dostávali do konfliktu právě s členy Hitlerjugend. Byli i proto leckdy denunciováni pronacisticky smýšlejícími místními a neustále v hledáčku gestapa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV