Humplík (ODS): Další diletantismus Tomáše Hudečka. Pane primátore, odstoupíte?

2.7.2014 12:36 odp.

Stávající primátor Prahy Tomáš Hudeček opakovaně porušil zákon o hlavním městě Praze tím, že neoprávněně pověřil Radovana Košťála řízením Magistrátu. Navíc tím městu způsobil škodu v řádech milionů korun. Upozornili na to Bohuslav Svoboda, zastupitel města a kandidát na pražského primátora, a Filip Humplík, předseda pražské ODS. Za pravdu jim dává právní posudek.

Humplík (ODS): Další diletantismus Tomáše Hudečka. Pane primátore, odstoupíte?
Foto: Archiv FH
Popisek: Předseda pražské ODS Filip Humplík

„Jestliže primátor Prahy pověřil Radovana Košťála řízením Magistrátu, jednal bez jakéhokoliv zmocnění vyplývajícího ze zákona či z interních předpisů hlavního města. Pokud tak učinil bez předchozího souhlasu ministra vnitra, jedná se o obcházení zákona a takové pověření je neplatné. Veškeré kroky, které pan Košťál po tomto pověření učinil, jsou právně neplatné,“ varuje Bohuslav Svoboda.

Svoboda cituje právní posudek, který konstatuje, že pověření Radovana Košťála řízením Magistrátu nemá a nemělo žádnou právní oporu. Dokud nebude po předchozím souhlasu ministra vnitra jmenován nový ředitel Magistrátu, nemůže dle právníků Radovan Koštál provádět ani schvalovat jakékoli smlouvy, předkládat materiály na jednání Rady hl. m. Prahy, či zasahovat do struktury odborů Magistrátu hl. m. Prahy.

„V posledních týdnech jsme svědky neustálého selhávání současného primátora. Kromě uvedené kauzy s ředitelem magistrátu jde namátkou o reklamní kampaň TOP09 placenou všemi Pražáky, minimálně o rok zpožděné otevření tunelu Blanka kvůli diletantskému napadení platnosti smluv nebo naprostá několikaměsíční nečinnost v řešení Opencard. To jsou zásadní manažerské chyby,“ zdůrazňuje Filip Humplík, předseda pražské ODS. „Bohužel dochází i k naprostému selhání v rovině lidské. Všichni víme, že obvinění a žaloby v kauze Opencard jsou vykonstruované. Nicméně primátor Hudeček jasně prohlásil, že v případě obžaloby okamžitě odstoupí. Chlap by měl své sliby plnit. Odstoupíte, pane primátore?“, ptá se Humplík.

Ředitel úřadu řídí chod magistrátu v samostatné i přenesené působnosti. Plní úkoly uložené mu Zastupitelstvem hlavního města Prahy, Radou hlavního města Prahy nebo primátorem hlavního města Prahy atd.. Jde tedy o velice důležitou osobu ve struktuře Magistrátu hl. m. Prahy, která na radu předkládá důležité materiály, podepisuje smlouvy a řeší řadu finančních otázek. Veškeré tyto úkony podepsané panem Košťálem jsou neplatné. Jsou to například smlouvy či vyhlášení výběrových řízení. Bez právního titulu se tedy v současnosti nachází mnoho smluv a dokumentů. Rovněž Magistrát hl. m. Prahy neoprávněně vyplatil jednotky a možná i desítky milionů korun. 

Bohuslav Svoboda k tomu uvedl: „Lze tedy uvažovat i o trestněprávní odpovědnosti primátora Tomáše Hudečka, protože veškeré smlouvy, právní úkony a vyplacené finanční prostředky, které pan Košťál podepsal, jsou neplatné. Zvažujeme proto podání trestního oznámení na Tomáše Hudečka pro vědomé způsobení škody, protože vědomě protizákonně pověřil řízením osobu, které to z titulu funkce ani zákon neumožňuje.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ODS

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Vánoční strom ze Staroměstského náměstí našel další využití

22:11 Primátor Hřib: Vánoční strom ze Staroměstského náměstí našel další využití

Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib a další zástupci metropole předali domovům seniorů výrobky ze dřev…