Janeček (KSČM): Proč je pro děti důležitý čerstvý vzduch?

25.05.2015 16:33

Životní styl dnešních dětí není zdaleka ideální. Mají málo pohybu, poškozují si zrak dlouhodobým sledováním televize nebo monitoru, přibývají na váze z příliš kalorické stravy. A když už sportují, tak často v uzavřených halách, tělocvičnách či jiných budovách.

Janeček (KSČM): Proč je pro děti důležitý čerstvý vzduch?
Foto: red
Popisek: Pavel Janeček, KSČM

Přitom právě pohyb venku, na čerstvém vzduchu, řeší celou řadu potíží nastupující generace. Existuje bezpočet nenahraditelných výhod pohybu pro zdraví malých rošťáků, mimo jiné přijímání vyšší dávky vitamínu D, omezování projevů hyperaktivity nebo depresí. Děti mají venku přirozenou potřebu být aktivnější, což snižuje riziko dětské obezity. A také jim přináší radost z kreativních a interaktivních her. A jako celá řada jiných, pozitivních věcí, je to lék bez předpisu a zadarmo.

Pohyb na čerstvém vzduchu může zlepšit nejen psychické, ale také fyzické zdraví našich potomků; čerstvý vzduch čistí jejich plíce a zbavuje je nečistot z prachu a výfukových plynů aut. Působí proti vyčerpání a přináší do života potěšení a entuziasmus.

Krátkozraké děti tráví venku asi o 3,7 hodiny méně než ty, které vidí normálně

Nahlédneme-li do studie vědců z Cambridgeské univerzity, zjistíme, že hodina venku týdně snižuje až o dvě procenta pravděpodobnost, že se děti stanou krátkozrakými. V říjnu 2011 britský deník Telegraph uvedl, že krátkozraké děti tráví venku asi o 3,7 hodiny méně než ty, které vidí normálně.

Venkovní hry také pomohou dětem lépe pochopit, že i lidé jsou součástí přírody, umožní jim vnímat přírodu, zvířata i rostliny. Mohou zjistit, že proměna barev podzimního lesa nebo skok veverky ze stromu na strom může být stejně zajímavé nebo dokonce zajímavější, než sledování televize nebo hraní počítačových her.

Dnešní malí uličníci si už, bohužel, moc hrát venku neumějí. Nelezou na stromy, nepořádají šiškové bitvy, neskáčou gumu, tak jako to dělaly generace před nimi. Je to tedy na nás, abychom předali štafetu a nasměrovali jejich pozornost k divům naší přírody.

Ing. Pavel Janeček, BBS(Hons)

  • KSČM
  • Kandidát do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje za KSČM
  • zastupitel města

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paroubek: T. Horáček - takový šikovný chlapec to byl

5:29 Paroubek: T. Horáček - takový šikovný chlapec to byl

Česká média s jistou vděčností rozebírají v okurkové sezóně kauzu Tomáše Horáčka.