Janeček: Rusnok si kupuje oblibu za peníze nás všech

07.09.2013 21:30

Nikým nevolená vláda premiéra Jiřího Rusnoka spustila v plné síle vlastní předvolební kampaň. A stejně jako u většiny kroků, které zatím dělá, i v tomto případě daleko překračuje hranice toho, na co by vláda bez důvěry a v demisi neměla ve slušné společnosti ani pomyslet.

Janeček: Rusnok si kupuje oblibu za peníze nás všech
Foto: ODS
Popisek: Jiří Janeček
reklama

Jedním z takových slibů, který v poslední době musel pobouřit snad každého rozumně uvažujícího člověka, je avizované navýšení platů úředníků.

Volební uskupení Hlavu vzhůru! nemá nic proti tomu, aby dostali přidáno například učitelé. Ti připravují do života budoucí generace, a na nich proto závisí, jak bude Česká republika v dalších letech schopna obstát v konkurenci jiných zemí. Není přehnané říci, že na schopnostech a úrovni dnešních učitelů závisí, jak bude Česko v budoucnu prosperovat.

Úplně jiná kapitola je ovšem zvyšování platů statisícům členů přebujelého byrokratického aparátu. Bez ohledu na to, zda jsou platy úředníků adekvátní, je prakticky nezpochybnitelné, že řada úřadů státní správy je zaplavena spoustou neschopných ulejváků, jejichž jedinou kvalifikací je stranická příslušnost. Obzvláště u ministerstev platí, že jsou obsazena lidmi z ODS, kteří po prohraných krajských volbách přišli o posty, a jejichž loajalitu si tehdejší  šéf strany Petr Nečas udržoval přidělením teplých pelíšků a plných korýtek.

A Nečas nebyl jediný, kdo takový postup praktikoval. Zdá se to být skoro neuvěřitelné, ale za posledních dvacet let se počet úředníků bezmála zdvojnásobil!

Volební uskupení Hlavu vzhůru! proto považuje za nezbytné udělat hloubkový personální audit na úřadech státní správy, některá ministerstva sloučit a vytvořit malý efektivní státní aparát. Takový aparát, který bude přátelský k lidem a jehož vybudováním dojde ke snížení byrokratické zátěže podnikatelů, živnostníků a všech obyvatel České republiky obecně.

K tomu je ovšem třeba konečně přijmout zákon o státní službě, který dá úředníkům nezávislost na politicích a zároveň zruší praxi, kdy se ministerstva a další instituce stávají odkladištěm neschopných straníků, o které je třeba se postarat. I na úřadech musí být místo jen pro kvalitní profesionály.

Až toto vše bude splněno, teprve pak bude na čase uvažovat o vyšších platech pro tyto lidi.  Slušný premiér a slušný ministr financí, kteří myslí na budoucnost země a nejen na krátkodobé zvýšení vlastních volebních preferencí, by si to měli uvědomit.

Jiří Janeček

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Janeček
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN: Požadujeme vznik komise pro kontrolu nakládání s citlivými daty při Chytré karanténě

6:31 STAN: Požadujeme vznik komise pro kontrolu nakládání s citlivými daty při Chytré karanténě

Vláda v pondělí spustila pilotní projekt tzv. chytré karantény. V praxi jde o možnost pomocí dat od …