Jaroš (SPD): Platí na Trumpa totéž, co platilo na Berlusconiho?

16.12.2025 10:06 | Monitoring
autor: PV

Giorgia Meloni jako most mezi Evropou a USA

Jaroš (SPD): Platí na Trumpa totéž, co platilo na Berlusconiho?
Foto: Archiv PJ
Popisek: Pavel Jaroš

Italská politika se ještě před několika lety vyznačovala především častým střídáním vlád a nestabilitou. Už přes tři roky ale na tradičně chaotické politické scéně pod vedením premiérky Meloni panuje nebývalý klid. Její nástup do funkce v říjnu 2022 přitom doprovázely nebývalé obavy o další směřování země.

Vzhledem k její minulosti se není čemu divit. Ačkoli to tak na první pohled nemusí vypadat, už od mládí měla tato drobná blondýnka velmi blízko k pravici. V patnácti letech vstoupila do Italského sociálního hnutí (MSI), jež bylo založeno stoupenci fašismu a bývalými spolupracovníky diktátora Benita Mussoliniho. V dané době Meloni dokonce veřejně obdivovala postavu Duceho a označovala jej za „dobrého politika“.

Později se jméno Giorgii Meloni skloňovalo pro změnu v souvislosti s kontroverzním politikem a podnikatelem Silviem Berlusconim. Mediální magnát, jenž přepsal pravidla (nejen) italské politiky a jako vůbec první mocichtivý byznysmen sliboval, že stát povede jako firmu, si v roce 2008 Meloni vybral jako svou ministryni pro mládež. Ta se tehdy ve svých jednatřiceti letech stala nejmladší ministryní v italské historii. Po čtyřech letech se ale v roce 2012 Meloni rozhodla založit vlastní stranu Bratři Itálie (FdI).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dřív prezidenti na summit NATO jezdili

A byli to i prezidenti z jiného tábora než vládního. V čem je to teď jiné? A o čem se tam vlastně rozhoduje a rozhoduje se tam o něčem, jakože by prezident mohl třeba svou účastí rozhodnout o něčem, co vláda nechce?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

21:05 Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…