Jentschke Stöcklová (ČSSD): Řešení vyloučených lokalit je nutné hledat napříč ministerstvy

12.11.2015 21:20

Trojice náměstkyň různých ministrů a ministryň (náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentscheke Stöcklová a náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Martina Štěpánková) včera dorazila kvůli problematice sociálně vyloučených lokalit a ubytoven do Bohumína. Diskutovalo se nejen o problémech, ale také o připravovaných legislativních změnách a nechyběla ani prohlídka v terénu.

Jentschke Stöcklová (ČSSD): Řešení vyloučených lokalit je nutné hledat napříč ministerstvy
Foto: boskovice.cz/Karel Filouš, Ing. Jaroslav Parma
Popisek: Předsedkyně Oranžového klubu Zuzana Jentschke Stöcklová

„Řada problémů je průřezových a systémová řešení je nutné hledat napříč ministerstvy, proto jsme se rozhodli, že v tomto složení vyjedeme do Moravskoslezského kraje, který je spolu s Ústeckým z hlediska sociálního vyloučení nejpostiženější," uvedla včera v Bohumíně náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentscheke Stöcklová.

Starosta Petr Vícha seznámil náměstkyně s tím, jak se podařilo některé problémové lokality proměnit a ukázal jim přímo v praxi, kde kvůli vzniku soukromým ubytovnám přibyly nové. „Jsem velmi rád, že přijeli zástupci hned několika ministerstev a že vláda má zájem řešit problémové lokality komplexně. Je vždy lepší, když je uvidí i v terénu a vyslechnou si názory obcí, přesvědčí se na místě, že města mají zájem situaci řešit a zjistí, že nikomu nehrozí, že by zůstal na ulici, když se omezí byznys s ubytovnami. Zároveň uslyší i naše názory, jak nám mohou v legislativě a dotačních programech pomoci. Z tohoto pohledu výjezd náměstkyň ministrů svůj účel splnil a věřím, že se jejich poznatky projeví následně i v praxi. I když víme, že musíme být trpěliví a výsledek nelze očekávat ihned," uvedl bohumínský starosta Petr Vícha.

V Bohumíně si náměstkyně prohlédly pěší zónu i blízké ulice 9. května a Nádražní, kde jsou hned tři soukromé ubytovny. Odtud pak zamířily do městské části Pudlov, kde se nacházejí jak městské sociální byty, tak soukromé ubytovny a kde město ve spolupráci s Armádou spásy tzv. sociální bydlení. Z Bohumína se pak přesunuly do Havířova na jednání se starosty, jejichž města se potýkají se sociálně vyloučenými lokalitami a ubytovnami.

V Bohumíně za poslední tři roky, po změně systému výplat sociálních dávek, vzrostl počet ubytoven ze tří (do té doby bezproblémových) na deset (z větší části problémových). Dnes je může obývat asi 500 lidí. Ubytovny vznikly i v samém centru města a bohumínští starousedlíci se v jejich blízkosti necítí bezpečně. Od té doby Bohumín i další města poukazují na problém s ubytovnami a na plýtvání dávkami ve prospěch majitelů některých ubytoven.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kaňkovský (KDU-ČSL): Stále jsme ještě nedokázali srovnat úhrady v jednotlivých regionech

21:25 Kaňkovský (KDU-ČSL): Stále jsme ještě nedokázali srovnat úhrady v jednotlivých regionech

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 22. října 2019 – informace ministra zdravotnictví o situaci…