Jihočeská TOP 09: Český Krumlov by měl být vlastníkem čistírny odpadních vod

17.02.2019 12:12

Domníváme se, že je potřeba otevřeně naložit se všemi informacemi, aby před rozhodnutím zastupitelů byly zodpovězeny veškeré otázky.

Jihočeská TOP 09: Český Krumlov by měl být vlastníkem čistírny odpadních vod
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Do diskuze o koupi ČOV ČESKÝ KRUMLOV proto přinášíme materiál (zpracovaný Antonínem Princem) se závěrem, že transakci tohoto rozměru by měla předcházet důkladná ekonomická analýza a odborné posouzení technického stavu zařízení, včetně plánu investic oprav a výhledu kalkulace ceny.

Materiál upozorňuje na reálná nebezpečí zvažovaných variant, ovšem současně koriguje obavy z možného neúměrného zdražení stočného po změně provozovatele. Cenová kalkulace totiž podléhá státní regulaci jako věcně usměrňovaná. Především však materiál pro varianty odkoupení ČOV a Štoly do obecního vlastnictví, ať už samostatně Českým Krumlovem nebo společně s městem Větřní, uvádí 6 předpokladů pro odstranění současné vysoké míry pochybností o celém případu.

Nezbytně nutné je zpracovat odbornou technicko-ekonomickou analýzu, která prokáže výhodnost zvažované varianty, doložit předpoklad kompletního financování, návrhy souvisejících smluv, vč. ceny a jejího vývoje, návrh kalkulace stočného pro obyvatele, vč. předpokládaného vývoje min. na období 10 let, zajištění vztahů s dodavateli služeb a projednat s MZe možnost snížení projektované kapacity ČOV na dnes reálnou. Svůj další postup by mělo město projednat s ministerstvy - MŽP, MZe - s cílem získat jejich maximální součinnost a metodickou pomoc.

Výhodu vidíme ve variantě společného postupu a vlastnictví s městem Větřní pro odstranění nejistoty v budoucnu a vytvoření silnější vyjednávací pozice.

Závěrem materiál konstatuje, že koupě stávající ČOV a Štoly se jeví jako vhodné řešení, avšak výhradně pro město nebo obě města. Každý jiný zájemce o koupi se totiž ocitne v daleko větší nejistotě vzhledem k variantám, které města mají k dispozici, a naprosté nejistotě u třetího partnera. Pozici města proto současně hodnotí jako silnější, než je dosud prezentována. Návrh kupní ceny z uvedených důvodů nepovažuje za odpovídající.

Materiál byl již předán vedení města jako podklad pro další projednání v zastupitelstvu města a nyní jej ZDE zveřejňujeme pro zájemce z řad veřejnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Nepřátelé, které jsme porazili, jsou tady zase, vedeni Gretou Thunbergovou

9:29 Prezident Zeman: Nepřátelé, které jsme porazili, jsou tady zase, vedeni Gretou Thunbergovou

Projev prezidenta republiky u příležitosti oslavy narozenin Miroslava Grégra