Jilemnice: Ve městě je opět k vidění obří sněhový Krakonoš

20.01.2019 18:01

Jilemnické náměstí od 18. ledna střeží tradiční sněhová socha Krakonoše. Vládce hor měří téměř 8 metrů. Jeho autorem je opět pan Josef Dufek (71), který na Krakonošovi pracoval se svými dvěma zkušenými pomocníky od středy do pátečního odpoledne.

Jilemnice: Ve městě je opět k vidění obří sněhový Krakonoš
Foto: mestojilemnice.cz
Popisek: Jilemnice
reklama

Sníh na výrobu sochy pochází z Jilemnice. Na náměstí byl přivezen v úterý 16. ledna v podvečer v rámci údržby parkovacích ploch a asfaltového hřiště. Celkem ho na náměstí bylo dovezeno zhruba 150 m³. Letos se tvůrci sochy inspirovali sněhovými sochami vládců hor, které se na jilemnickém náměstí stavěly ve 40. letech. Krakonoš má tedy trochu jinou podobu, než jak bylo v Jilemnici v poslední době zvykem. „Inspirovali jsme se podobou Krakonoše z roku 1942, je takový trochu víc přírodní, má holé ruce, přes sebe plášť a místo kalhot suknici, holé nohy a boty.“ říká Josef Dufek a dodává, že i když je jeho vizuální podoba trochu jiná, nechybí mu tradiční hůl v ruce a klobouk položený na kolenou.

Stavění velkých sněhuláků na náměstí má v Jilemnici dlouholetou tradici, ve sbírkovém fondu jilemnického muzea se nachází fotografie sněhového Krakonoše s připsaným letopočtem 1909. Podle Jana Luštince, emeritního
ředitele muzea, však letopočet není stoprocentně prokazatelný. I tak se ovšem s určitostí jedná o více než stoletou tradici, na které se podílely desítky nadšenců, a která se stala symbolem celého města.

Sochař Josef Dufek převzal štafetu autorství Krakonoše na náměstí v roce 2000. „Předtím jsem stavěl menší Krakonoše ze sněhu před domem v Metyšově ulici, jen tak pro radost dětem. Kdybych je měl spočítat, tak letošní Krakonoš je můj 24. v pořadí,“ upřesňuje jilemnický umělec, kterého ještě příští týden čeká stavba Krakonoše ve Špindlerově Mlýně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kerber (Piráti): Pan Mašek byl člověkem na správném místě

22:30 Kerber (Piráti): Pan Mašek byl člověkem na správném místě

Místní sdružení Pirátské strany v Havlíčkově Brodě vyjadřuje podporu krokům zaměstnanců Psychiatrick…