Jiránek (Piráti): Lidé jsou tak znechuceni těmi nabídkami, že už neznámá čísla neberou

15.09.2021 19:58

Projev na 118. schůzi Poslanecké sněmovny 15. září k návrhu změny zákona o elektronických komunikacích.

Jiránek (Piráti): Lidé jsou tak znechuceni těmi nabídkami, že už neznámá čísla neberou
Foto: Piráti
Popisek: Martin Jiránek

Dobrý den, kolegyně, kolegové. Já jsem se domluvil s kolegou Patrikem Nacherem, že k tomu něco řekneme. Budu velmi stručný. 

Anketa

Jste pro povinné očkování seniorů proti covidu-19?

27%
70%
hlasovalo: 39801 lidí

Máme tady dvě verze, senátní a sněmovní. Často Senát doplňuje, vylepšuje a dělá vlastně tu práci tak, aby ty zákony byly lepší. V tomto případě jde však úplně jinou cestou, než chce jít Sněmovna. A ten rozpor je v tématu telemarketingu.

Telemarketing je to, co všichni známe - když zvedneme neznámé číslo a ozve se - mám pro vás nabídku levnější energie, mám pro vás nabídku nákupu akcií či nějaká jiná pravděpodobně suprově neodolatelná nabídka. Občas se dokonce ozve i automat, který vám tu nabídku představuje. A právě na základě stížností mnoha a mnoha lidí a organizací, které se zabývají ochranou spotřebitelů, přišlo Ministerstvo průmyslu, ČTÚ a Úřad pro ochranu osobních údajů se změnou nastavení telemarketingu, tzn. aby už nedocházelo k těm neustálým obtěžujícím telefonátům, ale aby ten, kdo chce přijímat nabídky, nejdřív svou chuť dostávat tyto nabídky projevil registrací v portálu, který bude pro všechny ty telemarketéry stejný. Funguje to takhle ve dvanácti, třinácti zemích okolo nás v Evropě, a pak mohl být informován o těchto obchodních nabídkách. Je to změna, kterou vyžadují všechny ty organizace, které se věnují ochraně spotřebitele.

A jeden z hlavních důvodů, co jsme např. zjistili, je ten, že podstatná část lidí už nebere neznámé číslo. Jsou tak znechuceni těmi nabídkami, že už neberou neznámé číslo, což nám způsobovalo velké problémy v covidové epidemii, protože mnoho lidí nebralo telefon hygienám při trasování. A proto jsme i my s kolegou Patrikem Nacherem a s dalšími kolegy velmi pro to, aby se přišlo s tou novou verzí, kterou obsahuje sněmovní verze, tzn. opt-in, můžete mi volat, až když já se někam zaregistruji. Aktuálně je situace obrácená, můžete mi volat neustále. A tato sněmovní verze umožní i lepší vymáhání toho, když to někteří ti telemarketéři budou porušovat a budou volat i přesto, kdy ten člověk nechce. A umožní to právě úřadům rychleji a efektivněji reagovat. Tudíž s kolegou Patrikem Nacherem vás prosíme, dejte podporu sněmovní verzi, protože ta senátní verze je z našeho pohledu pro ochranu spotřebitelů špatná. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Vojtěch: Nemůžeme se spoléhat na to, že se nám letos chřipka znovu vyhne

12:45 Ministr Vojtěch: Nemůžeme se spoléhat na to, že se nám letos chřipka znovu vyhne

Sezónní chřipka patří každoročně k onemocněním postihujícím v České republice velkou část populace. …