Jiří Paroubek: Pokus o izolaci Kuby selhal

20.12.2014 9:57 | Zprávy

Jsem rád, že zvítězil zdravý rozum a americký prezident Obama přikročil k obnovení diplomatických vztahů s Kubou.

Jiří Paroubek: Pokus o izolaci Kuby selhal
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Zdá se, že jsou urovnány nejkontroverznější politické záležitosti mezi Spojenými státy a Kubou. Od B. Obamy jde jistě o odvážný politický čin, který je třeba ocenit. Vedle toho je tento krok také jasným přiznáním, že americký pokus o politickou izolaci Kuby selhal.

Jsem přesvědčen, že pokud by se k takovému kroku odhodlal již některý s předchozích amerických prezidentů, dnes by režim na Kubě vypadal úplně jinak a zcela jinde by byla i životní úroveň kubánského lidu.

Je třeba ocenit také roli papeže Františka a kanadské vlády, kteří umožnili diskrétní kontakty vyjednavačů obou těchto stran a politicky je plně podporovali.

K obnově hospodářských kontaktů a odstranění embarga vede však zřejmě ještě dlouhá cesta. Rozhodovat o tom bude republikánský Kongres a tato otázka se zřejmě stane jednou z velmi významných otázek posledních dvou let Obamova prezidentství.

Jak je zřejmé na příkladu Kuby, politika izolace a hospodářských sankcí vedla spíše k radikalizaci politiky daného státu. Kuba se v 70. a 80. letech podílela na vývozu revoluce ve světovém měřítku a k radikalizaci antiamerických postojů kubánského obyvatelstva.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Paroubek - profil

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Jestli máte svědomí, tak si uvědomíte, že to dlužíte hlavně pozůstalým

13:09 Schillerová (ANO): Jestli máte svědomí, tak si uvědomíte, že to dlužíte hlavně pozůstalým

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 21. června 2024 k projednávání zásahu proti střelci na FF …