John (VV): Co teď, experte z ODS? Po Francii odmítlo GMO i Bavorsko

30.04.2014 22:10

Jsem velmi rád, že se debata o geneticky modifikovaných potravinách rozproudila. Přispěl k tomu jistě i seminář, který jsem spolu s kolegyní Olgou Havlovou poslankyní za VV pořádali minulý týden ve Sněmovně. Od té doby mám „GMO na talíři pořád“.

John (VV): Co teď, experte z ODS? Po Francii odmítlo GMO i Bavorsko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda VV Radek John

V pondělí se svou progeneticky modifikovanou troškou do mlýna přispěchal i krajský zastupitel za ODS Tomáš Vaněk, který působí jako vědecký pracovník zabývající se rostlinami a ochranou životního prostředí.  Ten ve svém článku uvedl: „ Měl jsem pocit, že pokud jde o problematiku GMO už jsem „zažil“ téměř vše a že ČR je takový ostrůvek zdravého rozumu.“  Mě to naopak připadá, že ČR v tomto případě působí jako ostrůvek negativní deviace, protože jde proti racionálnímu proudu už téměř všech evropských zemí. V polovině dubna francouzská dolní komora parlamentu přijala zákon, který zakazuje jakékoliv pěstování geneticky modifikované kukuřice. Dnes navštívila český parlament delegace bavorských poslanců. Škoda, že nemohli k některým našim poslancům promluvit, na téma geneticky modifikovaných potravin. Právě bavorský ministr životního prostředí Dr. Marcel Huber, podepsal dohodu o GMO v Bruselu s předsedkyní Evropské sítě bez GMO a ministryní pro životní prostředí italského regionu Marche, Maurou Malaspinovou. poslanci svobodného státu Bavorsko se tak přidali k dalším 61 regionům, kde je pěstování GMO zakázáno.

Situace nyní vypadá tak, že až na čtyři státy Rumunsko, Španělsko, Portugalsko a bohužel ČR je pěstování geneticky modifikovaných plodin zakázáno v celé Evropě. A my tu mámě dělat pokusného králíka, na kterém se bude zkoušet, co to s námi udělá? Znovu opakuji, že na šíření geneticky modifikovaných potravin mě nejvíce děsí, že neexistují dostatečně validní dlouhodobé studie o jejich vlivu na lidské zdraví. Dnes už prakticky všechny evropské státy i Rusko jsou zastánci předběžné opatrnosti a pěstování geneticky modifikovaných rostlin zakázaly. Jen my zůstáváme mezi čtyřmi státy, které mají být pokusnou laboratoří.

Ostatním členským státům EU to nepochybně nevadí. Jen čekají, jestli ČR nebude průkopníkem slepých cest a jestli její obyvatelé za to nezaplatí nějakými zdravotními důsledky.

A zase znovu připomínám: Historie nám ukazuje, jaké chyby udělal svět kupříkladu používáním insekticidu DDT, aniž byly jeho účinky na lidský organismus dostatečně známy nebo když  dopustil kontaminaci životního prostředí polychromovanými bifenyly. Kdo si tedy chce vzít na zodpovědnost že občané ČR budou dělat světu pokusné králíky na kterých se budou zkoušet GMO. Expert z ODS?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radek John

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SLK půjdou do krajských voleb samostatně

20:39 SLK půjdou do krajských voleb samostatně

Dne 19. listopadu 2019 proběhl v Českém Dubu v nově zrekonstruovaném sále České Besedy sněm Starostů…