Johnová (Praha sobě): Hlavní město se postará o pacienty s onemocněním COVID-19 z přetížených regionů

15.11.2020 19:38

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy ve čtvrtek převezla deset covid pozitivních pacientů z přetížené Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov do Fakultní nemocnice v Motole. Záchranáři k tomuto účelu použili nové speciální vozidlo Fénix. Od 6. listopadu již je v motolské nemocnici hospitalizováno pět pacientů s koronavirem ze Zlínského kraje.

Johnová (Praha sobě): Hlavní město se postará o pacienty s onemocněním COVID-19 z přetížených regionů
Foto: Twitter
Popisek: Milena Johnová
reklama

„Pražští záchranáři a ostatní složky Integrovaného záchranného systému jsou velkou pomocí při zvládání pandemie COVID-19. Díky jejich nasazení a nasazení všech zdravotníků v hlavním městě můžeme pomáhat i daleko za hranicemi Prahy a ulevit tak přetíženým regionům. Obzvlášť v době covidové mají pražští záchranáři můj obdiv,“ říká Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví.

K transportu pacientů použili zdravotníci nové speciální vozidlo Mercedes Benz Atego, které při této cestě absolvovalo svůj první „ostrý“ výjezd. Vůz pojmenovaný Fénix měří deset metrů a dokáže přepravit až 12 pacientů na nosítkách nebo až tři pacienty na nemocničních lůžkách, a to včetně nezbytných přístrojů pro podporu životních funkcí pacientů z oddělení ARO nebo jednotek intenzivní péče. Díky své kapacitě a vybavení může nové Atego sloužit jako evakuační vozidlo pro pacienty zdravotnických zařízení. Ve voze je možné poskytovat také kyslíkovou terapii většímu počtu osob, s využitím vozidla se počítá i při zásazích u požárů.

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 12907 lidí

Fénixe při cestě doprovodila ještě lékařská posádka, dva policejní vozy a družstvo pražských, kteří pomohli s překladem pacientů na nosítkách. „Bude-li třeba, vyšleme naše zdravotníky s Fénixem na pomoc kolegům do dalších zdravotnických zařízení. Transport s využitím tohoto vozu je efektivní pro převozy pacientů v počtu šesti a více osob,“ dodává ředitel pražské záchranky Petr Kolouch.

Převezení pacienti z interního oddělení benešovské nemocnice mají ve většině případů středně těžký průběh onemocnění covid-19, u žádného z nich není nutné napojení na umělou plicní ventilaci. Trasu dlouhou přibližně 120 kilometrů s přebráním a předáním pacientů absolvovali zdravotníci za tři hodiny. Kolona z Fakultní nemocnice Motol následně zamířila k dezinfekci na výjezdovou základnu Kundratka. „Tato úspěšná akce potvrzuje skvělou spolupráci složek Integrovaného záchranného systému. Těší mě, že jsme mohli pomoci a jsme připraveni nadále pomáhat na území hlavního města i mimo něj,“ popisuje dále Petr Kolouch.

V minulém týdnu transportovali členové Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje za asistence pražských záchranářů do FN Motol vůbec prvních pět pacientů pozitivních na covid z mimokrajských zdravotnických zařízení. Pacienti mají spíše těžší průběh nemoci, již při transportu byli připojeni na umělou plicní ventilaci. „Jsme největší zdravotnické zařízení v České republice, a proto cítíme jako svou povinnost pomoci těm menším. Přesto, že i naše zdravotníky zasáhl COVID-19 a denně řešíme personální situaci, stále ještě jsme schopni nabídnout své kapacity,“ uzavírá Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Stát prostřednictvím výhodných úvěrů pokračuje v podpoře zateplování bytových domů

7:37 Ministryně Dostálová: Stát prostřednictvím výhodných úvěrů pokračuje v podpoře zateplování bytových domů

Ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím výzev z Integrovaného regionálního operačního program…