Johnová (Praha sobě): Zejména v oblasti prevence není podpora rodin systematická

14.05.2021 19:28

První strategický dokument hlavního města v oblasti rodinné politiky po více než deseti letech dnes představila radní Milena Johnová na semináři Deset kroků k rodinné politice, který pořádala Unie center pro rodinu a komunitu. Akce se konala ve vazbě na zítřejší Mezinárodní den rodiny. Základní směry prorodinné politiky na období 2021-2022 schválila pražská radnice v únoru.

Johnová (Praha sobě): Zejména v oblasti prevence není podpora rodin systematická
Foto: Twitter
Popisek: Milena Johnová

Materiál definuje prorodinnou politiku jako souhrn aktivit a opatření realizovaných za účelem podpory rodiny a prevence problematických situací. Jedná se o politiku průřezovou, která zasahuje do nejrůznějších oblastí veřejného života společnosti, jako je např. bydlení, školství, zdravotnictví, sociální služby, trh práce, volný čas, veřejná infrastruktura. Vyjasňuje kompetence a úlohu hlavního města Prahy, především funkci metodickou a koordinační, kdy hlavní město ve spolupráci s městskými částmi a dalšími aktéry prorodinné politiky identifikuje priority a ty následně pomáhá naplňovat.

„Již deset let chybí hlavnímu městu strategický dokument věnující se prorodinné politice. Poslední takový dokument byl schválen usnesením v březnu 2009 na období dvou let. Chybějící strategický rámec prorodinné politiky způsobuje, že zejména v oblasti prevence není podpora rodin systematická, což vede k nedostupnosti včasné podpory,“ řekla účastníkům semináře Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Dále radní Milena Johnová podotkla: „Nedostatek efektivní prevence pak znamená, že situace rodin není zachycena včas a následná pomoc sociálních či dalších služeb vede k vyšším nákladům. Bez společného strategického rámce městské části, městské organizace i nevládní organizace postrádají oporu při rozhodování o efektivním využití veřejných prostředků a hlavní město nemůže proaktivně naplňovat svou koordinační roli a pouze reaguje na nastalé problémy.“

Prorodinná politika umožňuje překonávat bariéry mezi gescemi, jakými jsou třeba bydlení, vzdělávání anebo sociální služby, a propojovat opatření vedoucí ke spokojenému životu rodin v Praze.

K hlavním prioritám Prahy v oblasti prorodinné politiky patří:

  • podpora významu rodiny ve společnosti a posilování vědomí a významu rodinných hodnot, jakými jsou manželství, trvalý vztah, vzájemná péče, láska a úcta, přirozené prostředí pro výchovu a rozvoj jednotlivců ve společnosti,
  • vytváření podmínek pro harmonizaci rodinného a pracovního života,
  • pomoc rodinám při překonávání sociálních a ekonomických nerovností v přístupu na pracovní trh, k bydlení, vzdělání, zdravotní péči, kultuře, sportu a dalším službám a volnočasovým aktivitám,
  • vytváření podmínek potřebných pro vznik, rozvoj a fungování sítě komunitních center, jakými jsou mateřská a vícegenerační centra, která účinně předchází rozvoji krizových situací v rodinách, posilování specializovaných služeb pro rodiny se specifickými potřebami např. v oblasti výchovy, vzdělávání, zdravotní anebo sociální péči,
  • posilování motivace rodin rozvíjet zdravý životní styl a pečovat o vlastní zdraví a životní prostředí,
  • zajištění informovanosti rodin o zdrojích pomoci a podpory,
  • rozvoj sítě podpory rodin pečujících o dlouhodobě znevýhodněné členy rodiny jako jsou prarodiče anebo děti se zdravotním znevýhodněním,
  • pomoc ohroženým rodinám jako jsou rodiče samoživitelé, rodiny se třemi a více dětmi, rodiny ohrožené chudobou.

Smyslem předkládaného materiálu je ustanovit institucionální struktury pro vytvoření střednědobé strategie a současně nastavit první kroky směřující ke zlepšení podmínek pro rodinný život v Praze.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19815 lidí

Materiál navazuje na Strategický plán hlavního města Prahy z roku 2006, Programové prohlášení Pirátské strany, hnutí Praha sobě a koalice TOP 09 a Starostové a nezávislí ve spolupráci s KDU-ČSL pro volební období 2018-2022, Koncepci rodinné politiky 2017-2021 Ministerstva práce a sociálních věcí, Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb na území hlavního města Prahy na období 2019-2021 a další strategické dokumenty související s prorodinnou politikou.

Materiál je výsledkem úsilí pracovní skupiny pro rodinnou politiku ve složení Regína Dlouhá, Rut Kolínská, Edita Janečková, Jiřina Hlaváčková, Linda Sokačová, Jan Schneider, Matouš Korbel a konzultací se zástupci hlavního města Prahy, městských částí, rodičovských iniciativ a rodinných center. Ti všichni se na tvorbě materiálu podíleli svými komentáři a náměty.

Dokument Základní směry prorodinné politiky na období 2021-2022 je dostupný ZDE. Koncepce rodinné politiky hlavního města Prahy je ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

18:14 Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hledání nového ministra pro vědu a výzkum.