Jureček (STAN): Projekt plavebního kanálu je absolutně zbytečný, finančně neakceptovatelný

18.11.2020 10:46

STAN Moravskoslezského kraje k plavebnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe

Jureček (STAN): Projekt plavebního kanálu je absolutně zbytečný, finančně neakceptovatelný
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Zastupitelé Statutárního města Ostravy dneska odmítli plánované budování plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Tento projekt by negativně ovlivnil životní prostřední v Ostravě a nevratně by poškodil krajinu. Navíc se jedná o projekt zastaralý a finančně neúnosný.

Vláda České republiky na začátku října letošního roku vydala usnesení k zahájení přípravy této stavby. V první etapě se má se jednat o úsek mezi Ostravou a polským městem Koźle, kdy by se mělo proinvestovat 15 miliard korun.

„V době celospolečenského úpadku lodní dopravy, ekonomické krize a řádně nedobudované dopravní infrastruktury je tento projekt plavebního kanálu absolutně zbytečný, finančně neakceptovatelný a z našeho pohledu nereálný. Nehledě na nevratné poškození oderských meandrů a životního prostředí v okolí plánovaného kanálu,“ uvedl člen krajského výboru a předseda ostravského klubu STAN Jiří Jureček.

Hnutí STAN v Moravskoslezském kraji proto kvituje dnešní rozhodnutí zastupitelstva města Ostravy a přidává se k nesouhlasu s tímto megalomanským projektem.

„Zároveň se připojujeme k žádosti ostravských zastupitelů vládě, aby revokovala své předešlé usnesení a daný projekt ukončila“, doplnila Vladimíra Máchalová, místopředsedkyně ostravského klubu STAN.

Navrhujeme vládě těchto 15 miliard nechat v našem regionu a investovat je např. do vysokorychlostní vlakové tratě, do vybudování dopravní infrastruktury (např. Severní spoj, Místecká, obchvat Hlučínska, aj.), na náklady útlumu těžby a transformace hospodářství našeho regionu (rekvalifikace či dřívější odchody horníků do předčasných důchodů, vytváření nových pracovních míst) a další.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bondarenková (SPD): Efektivní postupy pro návrat na svobodu

22:09 Bondarenková (SPD): Efektivní postupy pro návrat na svobodu

Covid krize už se táhne dlouho, nikoho to nebaví, proto nesmíme ztrácet čas a zahrávat si s důvěrou …