Jurečka (KDU-ČSL): Ekonomiku táhne z 60 procent spotřeba domácností

24.03.2020 16:39 | Zprávy

Projev na 42. schůzi Poslanecké sněmovny 24. března 2020 k rozšíření ošetřovného

Jurečka (KDU-ČSL): Ekonomiku táhne z 60 procent spotřeba domácností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Děkuji. Já bych chtěl stručně v obecné rozpravě shrnout princip našich pozměňujících návrhů za KDU-ČSL. Začal bych tím, že si musíme uvědomit, že především spotřeba domácností z 60 % táhne ekonomiku České republiky, a proto pokud podtrhneme, byť u části domácností, příjmy, tak jim pomáháme spouštět kolotoč krize, která bude mít hlubší dopady, než by musela mít. Proto jsme za KDU-ČSL připravili pozměňující návrhy, které se zabývají otázkou výše ošetřovného. Já se neumím ztotožnit s tou 60 %ní hranicí ani s tou argumentací, že vláda se k tomu případně vrátí, protože tyto rodiče budou už v polovině dubna postaveni před skutečnost, že jejich náklady neklesnou o 40 %, složenky prostě nebudou o 40 % nižší a budou je muset zaplatit.

Takže velmi apeluji na Poslaneckou sněmovnu, abyste zvážili pozměňovací návrh, který jsem dal. Dal jsem jich několik. Ale pokud jde o výši ošetřovného, dal jsem variantní návrh, který přiznává výši 100 % vyměřovacího základu, případně pozměňovací návrh, který přiznává alespoň 80 % vyměřovacího základu. Představte si situaci, že jsou rodiče, kdy je tam zaměstnanec maminka, která je třeba v rámci ošetřovného doma, a pak třeba manžel živnostník, který musel uzavřít svoji činnost, živnost. Byli postaveni do této obtížné situace. Není to pro ně vůbec jednoduché.

Dále v rámci svých pozměňovacích návrhů se také zabývám situací lidí, kteří jsou v rámci DPP, DPČ, tedy dohodě o pracovním poměru, dohodě o pracovní činnosti. Dost často jsou to třeba i lidé, kteří pracují jako asistenti v rámci škol atd., atd. Také zde jsem připravil pozměňovací návrh, který jsem upravil po ranní diskusi na sociálním výboru tak, abychom dali variantně dvě možnosti, abychom vycházeli z toho, že můžeme tento strop v případě DPP a DPČ dát na částku 7 890 Kč měsíčně, vychází to z minimální mzdy; nebo vycházím z průměrného ošetřovného, a tam je druhá varianta, která by těmto lidem přiznávala částku 14 600 Kč měsíčně. Argumentace, že někteří zaměstnavatelé tak obcházejí zákoník práce a podobně, v tento okamžik podle mě není úplně fér, protože ti lidé už prostě v té situaci jsou, musejí zůstat doma se svými dětmi a nemají moc na výběr. Nejsou schopni revidovat svůj pracovně-právní vztah u svého zaměstnavatele.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

16:21 Senátor Fischer: I se slovenskou stranou je třeba jednat

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k brzdění protiruských sankcí Slovenskem