Jurečka (KDU-ČSL): Je potřeba pomoci těm, kteří jsou v tíživé situaci

8. 9. 2020 9:09

Lidovci navrhují vyplatit příspěvek 5 000 korun jen seniorům a seniorkám s podprůměrným důchodem, tedy s částkou do 14 427 korun. Dávku by měli podle nich dostat také vdovy a vdovci.

Jurečka (KDU-ČSL): Je potřeba pomoci těm, kteří jsou v tíživé situaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

KDU-ČSL k tomu bude prosazovat i jednorázový příspěvek 500 korun za každé vychované dítě. Pozměňovací návrhy k vládnímu zákonu představil předseda strany Marian Jurečka a první místopředsedkyně Šárka Jelínková. Normu o příspěvku důchodcům by Sněmovna měla začít projednávat 15. září jako první bod.

Podle vládního návrhu by měli v prosinci 5 000 korun dostat všichni lidé se starobní, invalidní a pozůstalostní penzí. Celkem jich je 2,89 milionu a stát to má 14,5 miliardy korun.

Anketa

Vyhraje hnutí ANO krajské volby?

70%
14%
hlasovalo: 12640 lidí

Některé opoziční strany mluví o uplácení voličů. Premiér Andrej Babiš (ANO) podporu zdůvodnil stresem seniorů v době epidemie. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) mluví o solidaritě. Její úřad pak plán zdůvodnil růstem cen a rozevíráním nůžek mezi průměrnou penzí a mzdou v posledních letech.

„Je potřeba, aby se pomohla zlepšit situace těm, kteří jsou v tíživé situaci a mají problém zaplatit základní životní náklady,“ míní Jurečka. Podle něj takzvané rouškovné není systémové.

Lidovci proti vyplacení ale nejsou, navrhují pravidla upravit. Pětitisícový příspěvek by se podle nich měl poskytnout seniorům a seniorkám maximálně s průměrnou penzí. V pololetí dosáhla 14 427 korun. Maláčová už dříve řekla, že menší částku pobírá milion lidí.

Peníze by měli dostat také vdovy, vdovci a sirotci. Matkám či otcům by se poslalo ještě 500 korun za každé vychované dítě. „Pokud je někdo souběžně poživatelem starobního nebo invalidního důchodu a k tomu i vdovského, tak by dostal dvakrát 5 000 korun,“ popsala Jelínková. Podle ní plošné vyplácení nesplňuje podmínku solidarity.

Například vdova s podprůměrnou starobní penzí, která vychovala dvě děti, by tak podle lidoveckého plánu mohla zřejmě jednorázově získat od státu 11 000 korun. Podle Jurečky se KDU-ČSL se svým návrhem „vejde do výdajů“, s nimiž počítá vláda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: Technické normy budou zdarma, živnostníci ušetří tisíce na poplatcích

17:32 Piráti: Technické normy budou zdarma, živnostníci ušetří tisíce na poplatcích

Sněmovnou dnes ve třetím čtení prošla novela zákona o technických normách, která zavádí tzv. sponzor…