KDU-ČSL: Kraj se tváří, jakože hospic ano, ale vlastně od něj dává ruce pryč

03.07.2017 16:53 | Zprávy
autor: PV

Ani po opakovaných urgencích nedostali během červnového zasedání zastupitelstva kraje Vysočina zastupitelé za KDU-ČSL od vedení kraje jasnou odpověď na otázku, zda na Vysočině podpoří kamenný hospic. Hejtman jen sdělil, že „je to záležitost diskutovatelná“, a jeho náměstek Novotný opakoval, že schvalovaný materiál Strategie paliativní péče „není o hospici“.

KDU-ČSL: Kraj se tváří, jakože hospic ano, ale vlastně od něj dává ruce pryč
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

„Ptám se na to, zda kamenný hospic vznikne jen za podmínek, že si jeho iniciátoři seženou peníze na investici a na provoz, jak se ve strategii píše,“ ptal se vedoucí klubu lidoveckých zastupitelů Jaromír Kalina. Hejtman Běhounek reagoval slovy, že se iniciátoři hospice musí rozhodnout sami. Přitom v klíčovém dokumentu na str. 33 se doslova píše, že kraj podpoří hospic „za podmínek, že budou zajištěny finanční prostředky pro investice i provoz“.

Kalinův kolega, lékař Vít Kaňkovský, ale dodal, že je to alibistické stanovisko. „Kraj nemůže zůstat stranou, protože 1) pokud sám chce další paliativní lůžka v nemocnicích, narazí na strop pojišťoven a ty pak hospic neproplatí. 2) i kdyby iniciátoři hospice získali dotaci, tak se stát kraje bude ptát, zda hospic podporuje a zda ho zařadí do sítě sociálních služeb,“ řekl Kaňkovský. Kvůli trvající neochotě vedení kraje zaujmout jasné stanovisko se pak většina zastupitelů KDU-ČSL zdržela hlasování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Proč by nemohla vzniknout jakákoliv neziskovka?

Ať si vznikají, když na to nebude přispívat stát. Podle mě ten by měl přispívat jen ty, co pomáhají třeba nemocným nebo v sociální oblasti, nebo třeba i zvířatům. Nevím tak, zda je potřeba nějaký zákon? Nestačí, když si stát prověří, komu peníze dá? Dělá to nyní? Nebo na to nemá nástroje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil: Vystrčilovi ani Pekarové nikdy nešlo primárně o byznys

11:17 Zahradil: Vystrčilovi ani Pekarové nikdy nešlo primárně o byznys

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wa…