KDU-ČSL Liberec: Zubní pohotovost v Libereckém kraji - to nás zajímá

2. 7. 2020 6:34

Každý z nás někdy potřeboval akutní lékařské ošetření. Některé z nás přepadla bolest zubů o víkendu nebo v noci a řešili jsme kdo a kde nám vlastně může pomoci.

KDU-ČSL Liberec: Zubní pohotovost v Libereckém kraji - to nás zajímá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo KDU-ČSL
reklama

Zajištění služeb zubní pohotovosti je v jednotlivých krajích problém celé republiky. Liberecký kraj je se svými 440tis obyvateli druhým nejmenším krajem, zároveň platí, že dojezdové vzdálenosti mezi krajským městem a ostatními okresy patří k nejkratším. Část služeb mohou pochopitelně v celém regionu suplovat soukromé zubní ordinace a kliniky, je ale přirozené, že zodpovědnost za dostatečnou kapacitu akutní zubní péče leží zejména na bedrech Liberce a Krajské nemocnice Liberec (KNL).

V současné době máme tedy v Libereckém kraji možnost využít služby zubní pohotovosti na oddělení Ústní a čelistní chirurgie v KNL. V případě, že se nám zde ošetření nedostane, můžeme využít služby soukromé kliniky v odpoledních hodinách. Ta je schopna zajistit ošetření téměř ve 100 procentech případů. Proč tomu tak u Krajské nemocnice nebývá?

Proč často není možné využít zubní pohotovost v Krajské nemocnici Liberec?

- nedostatečná kapacita zubních lékařů ochotných sloužit zubní pohotovost

- vztah nemocnice vs. zubní lékař formou DPP – což je pro zubaře kvůli zákonným limitům nevýhodné (měsíční limit činí 10tis. Pokud by byla částka vyšší, je nutno platit dodatečné odvody => ekonomicky se to nevyplatí)

- slabá koordinace ze strany nemocnice se stomatologickou komorou

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

  • KDU-ČSL
  • KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.

Jaké je řešení?

- je potřeba obnovit intenzivní jednání na úrovni liberecké nemocnice a kraje jakožto jejího zřizovatele a stomatologickou komorou tak, aby se našla systémová shoda

- nastavila se nová pravidla pro zubní lékaře umožňující větší zapojení širší části zubních lékařů do služeb zubní pohotovosti

- kraj jakožto garant poskytování služby zubní pohotovosti občanům Libereckého kraje se musí více finančně podílet na celém systému a krýt či nahrazovat možné ztráty z hlediska dodatečné daňové povinnosti všem lékařů, kteří se budou na službě podílet nad limit parametrů DPP.

Systémové řešení pak spočívá v zavedení funkce tzv. koordinátora služeb zubní pohotovosti. Liberecký kraj by měl ve spolupráci s libereckou nemocnicí vypsat výběrové řízení, kde by na výše zmíněnou pozici vybral stomatologa, který by měl primárně na starosti koordinaci zapojených zubních lékařů tak, aby v každý ordinační den probíhala zubní pohotovost v plném rozsahu. V případě, kde nebude dostupný žádný externí zubní lékař, tak by koordinátor výpadek vykryl sám.

Liberecký kraj má za povinnost poskytnout občanům alternativu služby zubní pohotovosti v Krajské nemocnici Liberec v plném rozsahu paralelně s možností využití zubní pohotovosti v soukromé ordinaci, jelikož k tomu má plně vybavené a personálně zajištěné ordinace.

Tématem se aktivně zabývají kandidáti KDU-ČSL Ing.  Štěpán Matek a zubní lékařka MDDr. Daniela Šebestová

Více informací ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Považuju za neuvěřitelné naložit podnikům další administrativu

22:55 Skopeček (ODS): Považuju za neuvěřitelné naložit podnikům další administrativu

Projev na 88. schůzi Poslanecké sněmovny dne 26. února 2021 k informacím vlády o mimořádném příspěvk…