KDU-ČSL: Zdanění církevních restitucí je porušením právní jistoty

25.04.2019 20:57

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný a první místopředsedkyně Šárka Jelínková se vyjádřili ke zdanění náhrad církvím, které schválili koaliční poslanci ve Sněmovně.

KDU-ČSL: Zdanění církevních restitucí je porušením právní jistoty
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

„Respektujeme výsledek hlasování, který znamená zdanění náhrad církvím. Chceme vyjádřit, že se jedná o porušení právních principů. Je to porušení právní jistoty. V tuto chvíli počkáme na postoj prezidenta republiky, případně na zveřejnění tohoto zákona ve Sbírce zákonů. Naši senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislých mají připravenou ústavní stížnost tak, aby celý zákon a jeho soulad s ústavním pořádkem skutečně posoudil Ústavní soud," řekl po hlasování předseda lidovců Marek Výborný.

„Jsme přesvědčeni, že se jedná o porušení toho k čemu se stát zavázal. Na zákon navazovaly smlouvy mezi náboženskými církvemi a církvemi, které měly zajistit přechod na samofinancování. Je důležité připomenout to, že celý zákon není pouze o církevních restitucích a finančních náhradách, ale také postupné odluce církve od státu. K tomu měli složit finanční náhrady, které nejsou příjmem, ale je to skutečně náhrada za majetek, který byl církvím a náboženským společnostem ukraden je to velmi jednoduché. Stát vrací něco co bylo ukradeno a chce aby to bylo dodatečně zdaněno. Nám to přijde absurdní a tyto kroky jsou v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. KDU-ČSL je o tom přesvědčena. Teď bude na Ústavním soudu, aby se k této otázce vyjádřil,“ dodal Výborný.

„Je pro nás velkým zklamáním, že se poslanci vládních stran rozhodli tak, jak se rozhodli, že začínají politikařit. Byť jejich předseda vládního hnutí říká, že nemáme politikařit. Dnes je to porážka demokracie. A velice smutné výročí 30 let od výročí od sametové revoluce. Ale jak už zaznělo z úst předsedy, jako Senát a náš klub KDU-ČSL jsme připraveni podat ústavní stížnost a doufám, že Ústavní soud rozhodne tak, jak to v právním státě má být,“ dodala první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková.

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

  • KDU-ČSL
  • KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hruška (TOP 09): Společná zemědělská politika EU potřebuje reformu, máme řešení

12:18 Hruška (TOP 09): Společná zemědělská politika EU potřebuje reformu, máme řešení

Stav životního prostředí je velmi závislý na způsobu zemědělství. A naše zemědělství, kde velké agrá…