KDU-ČSL nesouhlasí s brzkým zrušením víz pro občany Kosova

23.02.2016 12:21

Probíhající ratifikaci asociační smlouvy Kosova a Evropské unie ostře kritizují čeští lidovci.

KDU-ČSL nesouhlasí s brzkým zrušením víz pro občany Kosova
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Podle místopředsedy KDU-ČSL a předsedy poslaneckého Výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Benešíka a europoslance Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je nutné takové rozhodnutí Evropské komise ještě důkladně diskutovat. Lidovci také upozorňují na možnou další migrační vlnu do Evropy.

„Kosovo neplní podmínky, které Evropská unie žádá, navíc kosovská vláda se dodnes přímo nepostavila čelem ke zločinům z doby konfliktu se Srby,“ popisuje Ondřej Benešík a dodává, že v Kosovu bují organizovaný zločin a v žádném případě se nedá hovořit o demokratické zemi.

Zrušení víz pro obyvatele Kosova v celé Evropě kritizují  i zástupci bezpečnostních složek. Vysoká nezaměstnanost, nestabilita a ekonomické problémy vedou k tomu, že většina mladých lidí tady nevidí svou budoucnost a odchází do západní Evropy, především do Německa.  „Pokud dojde ke zrušení víz, můžeme očekávat další silnou migrační vlnu do Evropy. Bez víz začnou lidé z Kosova zemi hromadně opouštět, což můžeme vidět posledních pět let,“ varuje europoslanec Zdechovský.

Evropská politika by podle lidovců neměla nesvobodným či ne úplně svobodným státům jako Kosovo otevírat náruč a snažit se s nimi za každou cenu přátelit. „Musíme jasně říct, že pokud chce vstoupit do unie, musí plnit její požadavky na dodržování lidských práv nebo v boji proti organizovanému zločinu,“ zdůraznil Zdechovský.

V Kosovu jsou podle mezinárodních neziskových organizací dlouhodobě porušována práva srbské menšiny a opakovaně jsou proti ní podnikány útoky. Kosovo navíc patří k zemím s největší mírou korupce v Evropě.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Dnes jsem získal 2. místo na kandidátce KDU-ČSL. Jedeme dále
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ústav experimentální medicíny AV ČR: Výzkum kmenových buněk pokračuje, nejsou však pacientům slibovány neověřené výsledky

10:30 Ústav experimentální medicíny AV ČR: Výzkum kmenových buněk pokračuje, nejsou však pacientům slibovány neověřené výsledky

Vyjádření Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. k článku publikovanému na PL pod názvem „Se…